Ο Άγγλος μέσος βρήκε στόχο από την άσπρη βούλα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Λακαζέτ, διαμορφώνοντα το τελικό 4-3 επί της Μπρεστ, για την 29η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Σε μία συναρπαστική σε εξέλιξη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι άνοιξαν γρήγορα το σκορ (στο 18΄) με τον Τολισό, αλλά μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρεστ έφερε την ανατροπή, γράφοντας το 1-3, με σκόρερ τους Μουνιέ (60΄) και Καστιγιό (64΄, 67΄).

Ωστόσο η... χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Λακαζέτ μείωσε σε 2-3 στο 70΄ και ο Ταλιαφίκο έφερε το ματς στα ίσια στο 79΄, πριν ο Μέιτλαντ-Νάιλς ολοκληρώσει τη δεύτερη ανατροπή και στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων χαρίσει το «τρίποντο» στη Λιόν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, καθώς στο 86΄ αποβλήθηκε ο Ταλιαφίκο από τη Λιόν και ο Λεές-Μελού από την Μπρεστ, συμπληρώνοντας από δύο κίτρινες κάρτες ο καθένας.

Με την αποψινή ήττα, η δεύτερη Μπρεστ παρέμεινε στο -10 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο και ουσιαστικά οδεύει προς τον τίτλο.

Η ματσάρα της χρονιάς στη Γαλλία: H Λιόν λύγισε την Μπρεστ με πέναλτι στο 90+16' !