• 25 Ελ Κααμπί
  • 45 Ελ Κααμπί
  • 81 Κορνέζος (αυτογκόλ)
  • 85 Ελ Αραμπί

Πέρασε, σκούπισε κι έφυγε για Ευρώπη! Ο Ολυμπιακός έκανε στο «Αθανάσιος Διάκος» το ιδανικό ματς απέναντι στην Λαμία για την 4η αγωνιστική των πλέι-οφ, λίγο πριν την πρώτη του κόντρα με τη Φενέρμπαχτσε για τους «8» του Conference League! Με το ροτέισον του Μεντιλίμπαρ να αποδίδει καρπούς, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα... από ημίχρονο (1-5), χωρίς να ιδρώσουν και πλέον μπορούν να επικεντρωθούν σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της σύγχρονης ιστορίας τους, το οποίο ακολουθεί την Πέμπτη το βράδυ. Κορυφαίοι της νίκης των Πειραιωτών επί της ομάδας της Φθιώτιδας, οι Στέφαν Γιόβετιτς (1 γκολ, 1 ασίστ, 1 κερδισμένο πέναλτι) και Αγιούμπ Ελ Κααμπί (1 γκολ), από κοντά σε απόδοση και οι Μασούρας – Μαρτίνς (1 ασίστ). Ένα γκολ πρόσθεσε ο Ελ Αραμπί, δύο αυτογκόλ για τη Λαμία, με Κυριάκο Παπαδόπουλο και Κορνέζο, μείωσε στο φινάλε ο Λέικ. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού στην έξτρα διαδικασία του πρωταθλήματος μετά το 3-0 επί του Άρη μεσοβδόμαδα, ενώ αντίθετα η Λαμία έφτασε τις 4 σερί ήττες.

Γρήγορο 0-2 και... τέλος

Ως προς την εικόνα και την εξέλιξη του ματς, από το ξεκίνημα ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο, με συντριπτική κατοχή μπάλας. Το παιχνίδι παιζόταν γύρω από την περιοχή της Λαμίας, αλλά για ένα τέταρτο οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να πατήσουν σε αυτή, αφού η ομάδα του Βόκολου ήταν καλά στημένη στην άμυνά της. Όταν όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ένα κλικ το τέμπο τους, γρήγορα όλα βελτιώθηκαν, οι πάσες έφτασαν στην επίθεση και τα υπόλοιπα αποδείχθηκαν απλά από τη στιγμή που αξιοποίησαν στο 100% τις πρώτες τους δύο μεγάλες ευκαιρίες. Μετά από κάποια σουτ χωρίς ουσία, η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήταν το γκολ, στο 22ο λεπτό. Μετά από συνεργασία Μασούρα – Μαρτίνς από δεξιά, ο Ζέλσον έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής για τον Γιόβετιτς, αυτός απέφυγε άψογα τον Κορνέζο και με δεξί δυνατό σουτ, νίκησε τον Κοσέλεφ για το 0-1.

Στο 26', το ματς... ολοκληρώθηκε, αφού ήρθε και το γρήγορο 0-2 των Πειραιωτών. Ένα λεπτό νωρίτερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή της Λαμίας, Τσιλούλης – Μαρτίνεθ μπερδεύτηκαν, ο Γιόβετιτς την τσίμπησε και ανατράπηκε από τον Τσιλούλη για να κερδίσει έτσι το πέναλτι. Ο Ελ Κααμπί ήταν αυτός που εκτέλεσε εύστοχα και που ουσιαστικά έβαλε πρόωρο τέλος στο ματς. Στα λεπτά που ακολούθησαν, η ομάδα του Μεντιλίμπαρ διαχειρίστηκε εύκολα το αποτέλεσμα, χωρίς ρίσκα και με υπομονή στην επίθεση. Μάλιστα, πριν «βγει» το 45λεπτο, ήρθε και το 0-3 για να διώξει τυχόν αμφιβολίες θα μπορούσε να είχε κάποιος για το τελικό αποτέλεσμα. Σε μια γρήγορη επίθεση από δεξιά, ο Μασούρας μοίρασε για τον Γιόβετιτς που έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας, έβγαλε άψογη σέντρα για τον Ελ Κααμπί που βρέθηκε στην μικρή περιοχή, αλλά ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν αυτός που έκανε την τελευταία επαφή και έστειλε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του.

Ευκαιρίες στο ξεκίνημα του β' μέρους, γκολ στο φινάλε

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο ως προς την ουσία και πώς θα μπορούσε με το 0-3 στην πλάτη της Λαμίας. Το μόνο που άλλαξε ήταν το σκορ, όπως φυσικά και οι ενδεκάδες μετά τις γρήγορες αλλαγές των δύο τεχνικών που πλέον είχαν στο μυαλό τους τα επόμενα παιχνίδια. Στο 46' ο Ελ Κααμπί είχε ευκαιρία για το 0-4, με τον Κοσέλεφ να λέει «όχι», στο 50' σειρά της Λαμίας να απειλήσει αλλά ο Λέικ αστόχησε στο τετ-α-τετ, ενώ ο γκολκίπερ της Λαμίας έπιασε και το σουτ του Ζέλσον στο 54' και το τετ-α-τετ με τον Πορτογάλο στο 63', έπειτα από νέα πάσα του πολύ κεφάτου Γιόβετιτς. ΄Τα γκολ άργησαν λίγο, αλλά τελικά ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο...

Στο 81' ο Κορνέζος έβαλε άτσαλα το πόδι σε σέντρα του Χέσε και «κρέμασε» τον Κοσέλεφ για το 0-4, ενώ στο 85' νέο λάθος γύρισμά του προς τον Μολδαβό τερματοφύλακα, έφερε τον Ελ Αραμπί σε κενή εστία να γράφει το 0-5. Στο 88', ο Λέικ -από ασίστ του Τόσιτς- ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-5, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει πλέον στο ματς με τη Φενέρ με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, ενώ παράλληλα παραμένει και όσο πιο κοντά μπορεί να είναι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Σιμόν (65' Βασιλαντωνόπουλος), Στάνκο (46' Μάλτσι), Νούνιες, Σλίβκα (46' Τζανδάρης), Λέικ, Τσιλούλης (65' Τόσιτς), Μαρτίνεθ (76' Κοντονίκος).
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρίτσαρντς, Άμπι, Ρέτσος (58' Βέζο), Ροντινέι (46' Κίνι), Χέσε, Όρτα (71' Ιμπόρα), Μαρτίνς (71' Καμπράλ), Μασούρας, Γιόβετιτς. Ελ Κααμπί (58' Ελ Αραμπί).
Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
Τέταρτος: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Λεφτά στην Τράπεζα: Στέφαν Γιόβετιτς

Ο Μαυροβούνιος έκανε πιθανότατα το καλύτερό του ματς στον Ολυμπιακό. Ένα γκολ, μια ασίστ, ένα κερδισμένο πέναλτι και πληθώρα θετικών ενεργειών, συνεχίζοντας με φόρα μετά το επίσης εξαιρετικό του ματς απέναντι στον Άρη την περασμένη Τετάρτη.

Γίνε Πρόεδρος: Ζέλσον Μαρτίνς

Πολλοί υποψήφιοι -όπως είναι λογικό σε μια μεγάλη σε έκταση νίκη- όμως ο Πορτογάλος είναι αυτός που έκανε τη διαφορά μεσοεπιθετικά με τις κινήσεις και την ταχύτητά του, σε ματς που έλλειπαν Φορτούνης και Ποντένσε. Είχε μία ασίστ, 20/28 πάσες, 10 ανακτήσεις της μπάλας και τουλάχιστον δύο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Lockdown: Γιώργος Κορνέζος

Τραγικό ματς από τον αμυντικό της Λαμίας, με ένα αυτογκόλ, μία... ασίστ στον Ελ Αραμπί, ενώ αυτός ήταν που «χόρεψε» ο Γιόβετιτς στη φάση του 0-1.

Τελετές «Το Κοράκι»

Κανένα πρόβλημα με τη διαιτησία του αγώνα σε ένα εύκολα διαχειρίσιμο 90λεπτο.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Ματς που τελειώνει ουσιαστικά στο 25', όταν ο Ολυμπιακός κάνει το 2/2 στις πρώτες του μεγάλες ευκαιρίες και εξελίσσεται ιδανικά, ώστε να μην ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα ενόψει Φενέρ. Έκανε τη δουλειά του με συνέπεια απέναντι σε έναν αντίπαλο που καταρρέει στα πλέι-οφ.

Λαμία – Ολυμπιακός 1-5