Οκτώ εμφανίσεις (στο πρωτάθλημα), τέσσερα γκολ (και μία ασίστ), σε κάτι περισσότερο από δύο μήνες.

Αν μη τι άλλο παραπάνω από θετικός ο απολογισμός του Τάσου Μπακασέτα στα πρώτα παιχνίδια του με το Τριφύλλι, έχοντας καταφέρει να κάνει με το καλημέρα τη διαφορά.

Δεν ήταν ωστόσο τέσσερα απλά γκολ για τον έμπειρο μεσοεπιθετικό, αλλά τέσσερα γκολ που όλα τους μπήκαν απέναντι στους μεγάλους αντιπάλους του Παναθηναϊκού!

Η αρχή έγινε στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, λίγες μόνο ημέρες μετά την άφιξή του στην Ελλάδα. Οι Πράσινοι είχαν ηττηθεί με 2-1, με τον "Μπάκα" να ισοφαρίζει προσωρινά στο 51' με πέναλτι που ο ίδιος είχε κερδίσει από τον Τάισον.

Επόμενο θύμα του ήταν ο συμπολίτης (του ΠΑΟΚ) Άρης, τον οποίο ο Παναθηναϊκός κέρδισε 2-0 στη Λεωφόρο πριν ένα μήνα, με τον αρχηγό της Εθνικής ομάδας να ανοίγει το σκορ μόλις από το 3ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εκείνος που πήρε σειρά ήταν ο Ολυμπιακός, στην πρεμιέρα των πλέι οφ. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν από το 24', αλλά ο Μπακασέτας ισοφάρισε στο 41', πριν κάνει την ανατροπή ο Ιωαννίδης τέσσερα λεπτά αργότερα (έβαλε και δεύτερο στην επανάληψη).

Τελευταία από την παρέα των "μεγάλων" είχε μείνει η πρώην ομάδα του, η ΑΕΚ. Δεν γλίτωσε ωστόσο ούτε αυτή. Στο πρώτο παιχνίδι που την αντιμετώπισε, ήταν εκείνος που και πάλι άνοιξε τον δρόμο της ανατροπής. Μπορεί την πρώτη φορά που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της να ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ, η δεύτερη ωστόσο ήταν... φαρμακερή, όπως και το αριστερό του πόδι!

Μέσα σε όλα αυτά πάντως υπάρχει μία τρομερή σύμπτωση, αφού και στα τρία τελευταία παιχνίδια, δηλαδή με Άρη (2-0), Ολυμπιακό (1-3), ΑΕΚ (2-1), εκείνος που πέτυχε το άλλο τέρμα του Παναθηναϊκού ήταν ο... διόσκουρός του, ο Φώτης Ιωαννίδης!

Ο Μπακασέτας σε δυο μήνες έβαλε γκολ σε όλες τις μεγάλες ομάδες! (vid)