Η ομάδα του Ρουμπέν Αμορίμ προηγήθηκε δύο φορές και παρότι είδε την Μπενφίκα να την ισοφαρίζει για το τελικό 2-2, πήρε την πολυπόθητη πρόκριση χάρη στη νίκη της με 2-1 στον πρώτο ημιτελικό .

Ο Χιούλμαντ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με υπέροχο πλασέ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47'), με τον Οταμέντι να εκμεταλλεύεται μια ιδανική σέντρα του Νέρες, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με δυνατή κεφαλιά στο 53'. Ωστόσο, η χαρά της Μπενφίκα κράτησε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά, αφού στο 55' ο Παουλίνιο έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την Σπόρτινγκ.

Στο 63' ο Γιόκερες έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και αμέσως μετά  ο Ράφα ισοφάρισε σε 2-2, μετά από σέντρα πάρε-βάλε του Μπα. Όμως παρά την πίεση της Μπενφίκα η Σπόρτινγκ άντεξε κκαι περιμένει τον νικητή του Γκιμαράες - Πόρτο.