Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς η Φόρεστ δείχνοντας πόσο πολύ θέλει τους βαθμούς. Μόλις στο 9’ άνοιξε το σκορ η ομάδα του Νούνο όταν ο Γκιμπς-Γουάιτ έκανε τρομερή ντρίμπλα και μπαλιά με το εξωτερικό και ο Χάντσον-Οντόι έκοψε στο δεξί του και τελείωσε τη φάση. Οι γηπεδούχοι έχτισαν πάνω στο μομέντουμ και παρότι στο 16’ ο σκόρερ δεν κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά του από νέα μαγική ενέργεια του Γκιμπς-Γουάιτ, το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει.

Στο 19’ ο Κρις Γουντ πήρε την μπάλα από τον Μουρίγιο εκτός περιοχής και με τρομερό σουτ άφησε όρθιο τον Λένο. Η Φόρεστ έμοιαζε πλέον κλάση πάνω από την αντίπαλό της και στο 25’ έχασε νέα ευκαιρία να σκοράρει και πάλι σε βάρος μιας Φούλαμ που δεν μπορούσε να αλλάξει τρεις πάσες έπειτα από ακόμα μια μαγική ενέργεια και πάσα του Γκιμπς-Γουάιτ ο Ελάνγκα από κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα δέχθηκε το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους όταν ο εκπληκτικός, Γκιμπς-Γουάιτ αυτή τη φορά εκτέλεσε εξαιρετικά μετά το ‘1-2’ με τον Ντανίλο (3-0).

Όπως θα περίμεναν οι περισσότεροι, στην επανάληψη η Νότιγχαμ βγήκε με σκοπό να κάτσει πίσω. Και αυτό είχε αντίκτυπο άμεσα στο ματς. Στο 49’ ο Ανταραμπιόγιο υποχρέωσε την Φόρεστ στο να δεχθεί το 20ό γκολ της από στημένη φάση μετά την εκτέλεση του Αντρέας Περέιρα και η Φούλαμ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι. Η φιλοξενούμενη επέμεινε στην επίθεση, στο 71’ ο Τότι είχε δοκάρι με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, όμως η ομάδα του Νούνο άντεξε και πανηγύρισε έξαλλα το τελικό 3-1.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε την ίδια ώρα η Έβερτον πήρε σπουδαίο βαθμό στο St. Jame's Park. Η ομάδα του Σον Ντάις άντεξε στην πίεση της Νιουκάστλ, είδε το VAR να την... σώζει από το 2-0 και εν τέλει πήρε το βαθμό που την φέρνει στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ίσακ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό για τους γηπεδούχους, όμως στο 58' το VAR ακύρωσε το τέρμα του Μπαρνς για το 2-0. Οι «καρακάξες» παρά την σπουδαία ανατροπή επί της Γουέστ Χαμ, αφού δεν κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς το πλήρωσαν, καθώς στο 88ο λεπτό ο Κάλβερτ Λιούιν μετέτρεψε σε γκολ το... δώρο, πέναλτι και έδωσε στην ομάδα του τον βαθμός της ισοπαλίας.

Νότιγχαμ Φόρεστ - Φούλαμ 3-1