No Kvara, no party για την Νάπολι. Η απουσία του Γεωργιανού άσου ήταν ακόμα ένας κρίκος σε μία αλυσίδα άσχημων εξελίξεων για την Νάπολι, που δεν λέει να βρει ηρεμία παρά τις συνεχείς αλλαγές προπονητών.

Οι παρτονοπέι ηττήθηκαν με 0-3 από την κυνική Αταλάντα, που αίφνης απέκτησε διαφορά πέντε βαθμών από την περσινή πρωταθλήτρια στην μάχη για την 6η θέση.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπέργκαμο, ο Αλεξέι Μιράντσουκ. Ο Ρώσος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, ενώ από δική του ενέργεια ήρθε και το 0-2 από τον Σκαμάκα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (45’) που έγειρε την πλάστιγγα.

Πότε το δοκάρι (55’ Ζιελίνσκι) και πότε οι επεμβάσεις του πολύ καλού Καρνεσέκι κράτησαν το μηδέν πίσω για την Αταλάντα, που στο 88ο λεπτό βρήκε και τρίτο γκολ με τον Κουπμάινερς (0-3) και σφράγισε έναν θρίαμβο στο σπίτι της Νάπολι, που γνώρισε την πιο βαριά εντός έδρας ήττα της σεζόν, μαζί με εκείνο το 0-3 από την Ίντερ.

Νάπολι - Αταλάντα 0-3 (vid)