«Μανούλα» ο Φατίχ Τερίμ σε αγώνες «ειδικού βάρους», ή αλλιώς στα λεγόμενα ντέρμπι.

Ο Τούρκος προπονητής οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη σπουδαία νίκη (1-3) επί του Ολυμπιακού στο «Γ.Καραϊσκάκης» το βράδυ της Κυριακής (10/3)που διατηρεί το Τριφύλλι μέσα στο κυνήγι του πρωταθλήματος.

Μπορεί οι «πράσινοι» να βρέθηκαν στα…σχοινιά έπειτα από το (πειραιώτικο) γκολ του Ποντένσε, ωστόσο προϊόντος του χρόνου κατάφεραν να σηκωθούν και με τρία γκολ έστησαν…πάρτι - νίκης στο Φάληρο.

Ο Τερίμ δεν είναι…χθεσινός στο ποδόσφαιρο. Στο ιστορικό του κυκλοφορούν κι άλλες νίκες με ανατροπές (α λα Καραϊσκάκη) σε παιχνίδια ντέρμπι του τουρκικού πρωταθλήματος.

Το  SDNA  κάνει focus στην τελευταία εξ αυτών βγαλμένη απ΄ την περίοδο της τελευταίας θητείας του (Δεκέμβριος 2017- Ιανουάριος 2022) στον πάγκο της Γαλατασαράι που θυμίζει έντονα τη νίκη του Παναθηναϊκού στο Καραίσκάκη στην πρεμιέρα των φετινών play offs.

Το ημερολόγιο έγραφε 23 Φεβρουαρίου 2020.

Η «Τσιμ Μπομ» του Φατίχ Τερίμ σημειώνει μεγάλη νίκη με ανατροπή (1-3) κόντρα στην Φενέρμπαχτσέ στο «Σουκρού Σαράτσογλου» για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος και κερδίζει την ομάδα της Κωνσταντινούπολης μέσα στην έδρα της έπειτα από 20 και πλέον χρόνια!

Σε ένα ντέρμπι όπου το θερμόμετρο της έντασης χτύπησε…κόκκινο, η Φενέρ άνοιξε το σκορ (1-0) με πέναλτι του Μαξ Κρούζε στο 21ο λεπτό.

Η Γαλατά άρχισε σταδιακά να ανεβάζει…στροφές και ισοφάρισε με κεφαλιά του Ράιντ Ντονκ στο 40΄.

Ο «χορός» των γκολ συνεχίστηκε για την ομάδα του Τερίμ με εύστοχο πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο στο 80΄και με τον Ονιεκούρου να διαμορφώνει το τελικό 1-3 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αξίζει να σημειωθεί πως στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του ματς, ο Τερίμ τόνισε χαρακτηριστικά... «οι παίκτες μου άξιζαν τη νίκη, όπως το λευκό γάλα της μητέρας τους».

Παρακολουθήστε στο βίντεο τα highlights της αναμέτρησης.

Η τελευταία νίκη (1-3) με ανατροπή (α λα Καραϊσκάκη) του Φατίχ Τερίμ σε τουρκικό ντέρμπι και το «λευκό γάλα»! (vid)