Οι Καταλανοί είχαν το πάνω χέρι απέναντι στους νησιώτες και στο 24ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, με τον Γκουντογκάν να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά να αστοχεί.

Παρά την κυριαρχία της Μπαρτσελόναμ το ημίχρονο έληξε στο 0-0 και τα πόδια των «μπλαουγκράνα» άρχισαν να βαραίνουν, ενώ η ατυχία «χτύπησε» ξανά αφού ο Λαμίν Γιαμάλ είδε το δοκάρι να του στερεί το γκολ.

Το νέο «διαμαντάκι» της Μπαρτσελόνα, ωστόσο, έδωσε την λύση στην ομάδα του Τσάβι, αφού στο 73ο λεπτό με υπέροχο πλασέ, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της Μαγιόρκα διαμορφώνοντας το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι Καταλανοί έκαναν απλά διαχείριση του ματς, χωρίς να απειλήσουν αλλά και χωρίς να απειληθούν, με την Μπαρτσελόνα να πανηγυρίζει την 18η νίκη της την φετινή σεζόν.

Οι «μπλαουγκράνα» με αυτό το αποτέλεσμα διατηρούν -έστω και μαθηματικά- τις ελπίδες τους για το πρωτάθλημα, αν και το έργο τους είναι ιδιαίτερα δύσκολο έχοντας απόσταση πέντε βαθμών από την πρωτοπόρο Ρεάλ, που έχει ματς λιγότερο.