Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο μπήκε... αφηνιασμένη στην αναμέτρηση και προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Γκαλένο, με τον Βραζιλιάνο να στέλνει τα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων στο 44'.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Δράκοι» ήταν καταιγιστικοί, αφού στο 55' ο Βεντέλ έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην Πόρτο, ενώ τα πράγματα έγιναν χειρότερα για την Μπενφίκα με την αποβολή του Οταμέντι στο 61'

Οι παίκτες της Πόρτο δεν σήκωσαν το πόδι από το γκάζι και στο 71' ο Πέπε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το 4-0.

Στο 90ο λεπτό ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα για την Πόρτο, αφού ο Ντάνι Λόντερ διαμόρφωσε το τελικό 5-0, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια ιστορική νίκη στο μεγάλο πορτογαλικό ντέρμπι.