Η Λανς μπήκε δυνατά στο ματς και καταφέρει να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 19'. Η γαλλική ομάδα πήρε... κεφάλι με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Σισουμπά που δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακου, Άντζελο Σίνα.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και απείλησε στο 36' με το «ψαλιδάκι» του Κωστούλα, όμως το 0-1 παρέμεινε έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β' μέρους ο Ολυμπιακός βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη. Η Λανς έφθανε στο 52' στο 0-2 με τον Φοφανά, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και μέσα σε 4 λεπτά κατάφεραν να αντιδράσουν.

Αρχικά στο 58' κέρδισαν πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Κωστούλας μειώνοντας σε 1-2 και ξεσηκώνοντας τον κόσμο που είχε βρεθεί μαζικά στο φαληρικό γήπεδο. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου κατάφεραν να κάνουν το 2-2. Συγκεκριμένα στο 62' ο τερματοφύλακας των Γάλλων, Άνταμ Ντελμπλάς έκανε τραγικό λάθος και ο Πνευμονίδης βάζοντας την κόντρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λανς ισοφαρίζοντας το παιχνίδι.

Το 2-2 έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του 90λεπτου με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.

Από τη Λανς ευστόχησαν οι Σισουμπά, Γκάνιου και σκόραραν οι Μπάκουλας, Κωστούλας για τον Ολυμπιακό. Ο Σίνα νίκησε τον Ντιλιουντί και ο Λιατσικούρας έκανε το 3-2.

Ο Σίνα είπε ξανά «όχι», αυτή τη φορά στον Μπερμόν για να έρθει ο Τανούλης να γράψει το 4-2 και να χαρίσει την πρόκριση στους Πειραιώτες.

Διαιτητής: Νταβίντ Σμάιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Πνευμονίδης, Κουτσογούλας - Σανιάν, Σιλά, Εσκουφλερ, Γκανιού, Ερμπέν

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης (66' Τανούλης), Πρεκατές, Κουτσογούλας, Αλαφάκης Λιατσικούρας, Μπάκουλας, Δαρβίρας (33' Δάμα), Πνευμονίδης (80' Λώλης), Μπ. Κωστούλας

ΛΑΝΣ (Γιοάν Ντεμόντ): Ντελπλάς, Σανιάν, Μπαλά (76' Απερί), Γκανιού, Λεν, Σιλά (72' Μπαναγκά), Ερμπέν, Εσκουφλέρ, Μπερμόν, Σισουμπά, Φοφανά (84' Ντιλιουϊντί)

Νικητής ημιτελικού 1 - Νικητής ημιτελικού 2

Στους «8» του Youth League o Ολυμπιακός - Πέρασε στα πέναλτι με 4-2 τη Λανς! (vid)