• 19' Νέιρα
  • 32' Φελίπε
  • 84' Ισέκα
  • 89' Γκαγέγκος

Ο Βόλος έπαιζε για την επιβίωσή του την ώρα που ο φορμαρισμένος επί ημερών Τραϊανού Δέλλα ΟΦΗ ήθελε να συνεχίσει την συγκομιδή βαθμών προκειμένου να «καθαρίσει» από την κανονική διάρκεια της σεζόν την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία.

Υπό το πρίσμα αυτό το βάρος έπεφτε στην πλευρά των γηπεδούχων που επί της ουσίας έπαιζαν για ένα αποτέλεσμα, αυτό της νίκης την οποία αγνοούσαν εντός του 2024.

Ο ΟΦΗ χωρίς τους Μπάκιτς και Τοράλ στην αποστολή του, κατάφερε να παγώσει το Πανθεσσαλικό με το γκολ του Λάρσον στο 12ο λεπτό. Ο Σουηδός μπακ αν και με το κακό του πόδι, το αριστερό, νίκησε τον Κόβακς με ένα πολύ ωραίο πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Ένα γκολ που μεγάλωσε το «πρέπει» για την ομάδα των Χρήστου Κόντη και Αλέξανδρου Τζιόλη. Οι γηπεδούχοι μη έχοντας άλλη επιλογή ρίσκαραν και δικαιώθηκαν με τη βοήθεια της τύχης, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με το αυτογκόλ του Βούρου μετά από την προσπάθεια του Ντε Καμπς να κάνει σέντρα.

Ένα τέρμα που άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα, γέμισε με ψυχολογία το «ντεπόζιτο» των γηπεδούχων που γενικώς πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο. Η αλλαγή του Κόντη στο ημίχρονο με την είσοδο του Μπερτόγλιο, έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στους γηπεδούχους που κατάφεραν να γυρίσουν... τούμπα το παιχνίδι με τον Σιέλη να νικάει τους πάντες στον αέρα μετά από εκτέλεση φάουλ του Ασεχνούν στο 61' και να κάνει μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς το 2-1.

Ο ΟΦΗ ρίσκαρε σε εκείνο το σημείο ανέβασε τις γραμμές του, κάτι που λειυτούργησε σαν «βούτυρο στο ψωμί» των παικτών του Βόλου με τον Φακούντο Μπερτόγλιο, μετά από κεφαλιά πάσα του Γκαρσία να κάνει άνω-κάτω την άμυνα των Κρητικών και με ωραίο πλασέ να νικάει τον Μπάουμαν για το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Μαγνησίας έφτασε τους 20 βαθμούς παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα, ενώ η ομάδα του Δέλλα παρέμεινε 24. Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική της σεζόν ο Βόλος θα παίξει στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ολυμπιακό και ο ΟΦΗ θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στο «Γεντί Κουλέ».

Οι συνθέσεις:

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβακς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Τσοκάνης, Ντε Καμπς (65' Λούνα), Τρουιγιέ (46' Μπερτόγλιο), Κόμπα (90+3' Ολιβέιρα), Ασεχνούν, Γκαρσία.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Αμπάντα, Βούρος, Λουκάο, Γκλάζερ (67' Γκαγέγκος), Μεγιάδο (73' Αποστολάκης), Μπακού, Νέιρα (41' Χιμένεθ), Ριέρα (67' Μοσκέρα), Φελίπε (73' Ισέκα).

Διαιτητής: Ανδριανός Κωνσταντίνος (Αχαϊας)

ΝΠΣ Βόλος-ΟΦΗ 3-1