Λένε πως οι νίκες έχουν πολλές…πατέρες, ενώ οι ήττες είναι πάντα ορφανές.

Στην προκειμένη περίπτωση η νίκη (2-1) με ανατροπή του Ολυμπιακού κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής (25/2) στο «Γ.Καραϊσκάκης», δεν μπορεί παρά να πιστώνεται και στον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Έστω κι αν ο Βάσκος τεχνικός κάνοντας με χαμόγελο την προσωπική αυτοκριτική του (και με δόσεις αυτοσαρκασμού) παραδέχτηκε on camera μετά το τέλος του αγώνα πως δεν ήταν πολύ πετυχημένος στην επιλογή της αρχικής ενδεκάδας και χρειάστηκαν οι καίριες αλλαγές για να γυρίσει το παιχνίδι η πειραϊκή ομάδα και να πάρει το τρίποντο.

Αξίζει να θυμηθούμε και να σημειώσουμε πως η τελευταία προηγούμενη νίκη με ανατροπή του Βάσκου τεχνικού, έστειλε την τότε ομάδα του Σεβίλλη στον τελικό του Europa League.

Το ημερολόγιο έγραφε 18 Μαΐου 2023 με την Σεβίλλη να υποδέχεται τη Γιουβέντους στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό για το Europa League.

Στο πρώτο ματς στο Τορίνο οι δύο ομάδες είχαν αναδειχτεί ισόπαλες (1-1) κι άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της ρεβάνς.

Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς έδωσε το προβάδισμα (0-1) στην ιταλική ομάδα στο 65΄, ωστόσο οι Ανδαλουσιάνοι δεν το έβαλαν κάτω.

Σε πρώτο χρόνο ισοφάρισαν (1-1) με σκόρερ τον Σούσο στο 71΄και στο 95΄της παράτασης πέτυχαν το «χρυσό» γκολ με τον Έρικ Λαμέλα (είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς στο 70ο λεπτό) που τους έστειλε στον τελικό της Βουδαπέστης κόντρα στη Ρόμα και στη μετέπειτα κατάκτηση του τροπαίου.

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης του αγώνα ρεβάνς Σεβίλλη - Γιουβέντους (2-1).

Ολυμπιακός: Η προηγούμενη (ιστορική) νίκη με ανατροπή του Μεντιλίμπαρ κόντρα στην Γιουβέντους (vid)