• AVAR: Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής)
  • 90+1' Μπράντον Τόμας
  • 47' Νίκλας Ελίασον
  • 25' Λάζαρος Ρότα
  • 35' Ντομαγκόι Βίντα

Παιχνίδι τακτικής και υπομονής στο γήπεδο της Τούμπας, σε ένα ματς αλληλοεξουδετέρωσης για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ που κινήθηκαν πολύ συντηρητικά και χωρίς ρίσκο, ψάχνοντας αμφότερες να εκμεταλλευτούν το λάθος του αντιπάλου. Το 0-0 του α΄ημιχρόνου αποτυπώνει επακριβώς την εικόνα των δύο ομάδων, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει στο ξεκίνημα του αγώνα τα ηνία.

Με το... καλημέρα, οι γηπεδούχοι στόχευσαν στο να κρατήσουν την Ένωση κάτω από τη σέντρα, με ασφυκτικό πρέσινγκ στην πρώτη πάσα προκειμένου να αναγκάσουν τον αντίπαλό τους σε απώλειες κατοχής. Η ΑΕΚ αντεπεξήλθε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, στόχευσε από την πλευρά της σε πίεση στον άξονα και από εκεί κατάφερε να «τρυπήσει» για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ, βγάζοντας ωραία επίθεση από τ' αριστερά και μία σέντρα τελικώς από τον Πήλιο που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουλιεράκη.

Μέχρι τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι δύο Δικέφαλοι δεν είχαν να προσφέρουν το παραμικρό, σε μία βραδιά με θεατές τους Κοτάρσκι και Στάνκοβιτς. Σε μία βραδιά με πολλές «μονομαχίες» και πολλά λάθη εκατέρωθεν που καμία δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί προς όφελός της. Το παιχνίδι «ζωντάνεψε» στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να καταγράφει την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία της στο 40'.

Ο Γκατσίνοβιτς μπήκε από πλάγια στην περιοχή, πλάσαρε, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κοτάρσκι που ήλεγχε απόλυτα την πορεία της μπάλας. Η απάντηση του Δικεφάλου του Βορρά ήταν άμεση στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ έκλεψε την μπάλα, ο Αντρίγια μοίρασε στον Οζντόεφ που είχε κενό χώρο εκτός περιοχής αλλά το σουτ του Ρώσου βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων.

Πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Πινέδα φρόντισε να διορθώσει το δικό του λάθος και γλίτωσε την ΑΕΚ. Ο Μεξικανός επέλεξε να σουτάρει, αλλά ο Μεϊτέ του έβαλε το στοπ και ο ΠΑΟΚ έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Μουργκ να ψάχνει στο δεύτερο δοκάρι τον Αντρίγια αλλά ο Πινέδα είχε γυρίσει και απομάκρυνε σωτήρια για τους κιτρινόμαυρους.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, προστέθηκε η καλύτερη φάση του 45λεπτου με εκφραστή τον Μεϊτέ που και πάλι βρήκε απέναντί του τον Στάνκοβιτς. Υπέροχη ατομική ενέργεια του Πορτογάλου που απέφυγε τον Γιόνσον και έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Με... γκολ από τα αποδυτήρια βγήκε η ΑΕΚ στην επανάληψη του αγώνα. Με μια μπαλιά του πανταχού παρόντα Πινέδα, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν «φωτιά» στην Τούμπα.  Στο 47΄η Ένωση βγήκε ωραία στην πλάτη της άμυνας με τον Λιβάι Γκαρσία να υποδέχεται μπαλιά του Πινέδα, να κάνει την παράλληλη μπαλιά στον Ελίασον που με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για το 0-1!

Ο ΠΑΟΚ ταρακουνήθηκε αλλά από τη στιγμή που δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις ούτε μέσα από τις στατικές φάσεις, το ματς «κούμπωνε» άψογα στο τέμπο της ΑΕΚ. Χαρακτηριστική είναι η φάση στο 56΄ όταν ο Αντρίγια εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα στρώθηκε στον Σαμάτα που σούταρε από καλή θέση, ωστόσο, αστόχησε απελπιστικά.

Με την πίεση του χρόνου για το γκολ της ισοφάρισης, ο Ραζβάν Λουτσέσκου τα άλλαξε όλα στην μεσοεπιθετική γραμμή, επιστρατεύοντας Ντεσπόντοφ, Μπράντον, ακόμη και τον εμπύρετο Κωνσταντέλια ενώ έριξε στο γήπεδο και τον Γιόνι Ότο στο ντεμπούτο του στα ασπρόμαυρα.

Φουλ της επίθεσης και από τον Ματίας Αλμέιδα που έβλεπε την ομάδα του να ανταποκρίνεται και να έχει απαντήσεις σε ένα μομέντουμ που ο αντίπαλός του έπαιζε τα ρέστα του, είχε τις ευκαιρίες του και δοκάρι -μάλιστα- στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Ντεσπόντοφ υποδέχθηκε την πάσα του Μεϊτέ, ελευθερώθηκε ωραία, σούταρε προ του Βίντα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Στάνκοβιτς!

Ο ΠΑΟΚ όμως επιβραβεύθηκε πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου για την θέληση, την πίεση και τα αποθέματα δυνάμεων, «κυνηγώντας» μέχρι τέλους το αποτέλεσμα. Οι στατικές φάσεις μέχρι το 89' δεν του είχαν δώσει τίποτα. Μέχρι να αναλάβει την εκτέλεση του φάουλ ο Τάισον. Ο Κεντζιόρα έπιασε αφύλακτος την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς για το 1-1.

Η ΑΕΚ ήταν μία... ανάσα από ένα σημαντικό «διπλό» στην φετινή κούρσα του πρωταθλήματος αλλά αυτός ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει, παίρνοντας στο φινάλε ό,τι άξιζε. Έναν βαθμό που τον διατηρεί όμως μόνο πρώτο στην κορυφή!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε (Γιόνι 76’), Μεϊτέ, Οζντόεφ (Σβαμπ 76’), Τάισον, Μουργκ, Αντρίγια (Κωνσταντέλιας 72’), Σαμάτα (Τόμας 76’).
ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (Ζίνιτς 82’), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (Λιούμπισιτς 82’), Ελίασον (Μάνταλος 72’), Τσούμπερ (Αραούχο 82’), Λιβάι Γκαρσία (Πόνσε 74’).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
VAR: Μασίγεφ Ελσίν (Aζερμπαϊτζάν) - AVAR: Ράινχαρντ Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής)
ΒΟΗΘΟΙ: Ζεϊνάλοφ Ζεϊνάλ (Αζερμπαϊτζάν) - Εμιράλι Ακίφ (Αζερμπαϊτζάν)
ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-1