Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Νόιχαους, Μήτκου, Γκούνη, Φεραντάντς, Κοσκερίδου, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Βαρδαλή, Ακίντα, Γιαννακά και Χέλμβαλ.

Σ' έναν κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος ήταν ανασταλτικός παράγοντας ώστε να παιχθεί όμορφο ποδόσφαιρο, αλλά και η απουσία των μπολ-μπόις η οποία είχε ως αποτέλεσμα συνεχόμενες διακοπές της ροής όποτε η μπάλα έβγαινε πλάγια, ο ΠΑΟΚ Morris είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή, και την δημιουργία των φάσεων.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν αναγνωριστικό, με τις «ασπρόμαυρες» να προσπαθούν να... εξοικειωθούν στις συνθήκες του γηπέδου, έχοντας παράλληλα ως στόχο να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 22ο λεπτό, η Σμιλίκοβιτς έχασε την Ακίντα, μετά από κάθετη μπαλιά, με την αμυντικό των Τρικάλων να τραβάει την φανέλα της επιθετικού του ΠΑΟΚ Morris, και να υποκύπτει σε ξεκάθαρη παράβαση πέναλτι. Το πέναλτι ανέλαβε η Βαρδαλή, και με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0-1.

Στο 28ο λεπτό, ο «Δικέφαλος» έφτασε μία «ανάσα» από το 0-2, αφού από όμορφη ενέργεια της Βαρδαλή και πάσα στην Γιαννακά, η τελευταία νικήθηκε στο τετ-α-τετ, από την αντίπαλη τερματοφύλακα.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια του, ψάχνοντας τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα, να δημιουργήσει φάσεις, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τον Δικέφαλο προηγούμενο στο σκορ με 0-1.

Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον «Δικέφαλο» να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και τα Τρίκαλα να αμύνονται μαζικά, ψάχνοντας με βαθιές μπαλιές να βγουν στην αντεπίθεση.

Στο 53ο και 61ο λεπτό, η Μήτκου με δικές της σέντρες δημιούργησε προϋποθέσεις, ωστόσο η κεφαλιά της Γιαννακά και η προβολή της Ακίντα κατέληξαν άουτ.

Στο 65ο λεπτό, η Χέλμβαλ έκανε πολύ όμορφη ατομική ενέργεια, ωστόσο το πλασέ της έξω από την περιοχή πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Νάση.

Το... μπαράζ ευκαιριών συνεχίστηκε, με την Παπαδοπούλου στο 72ο και 81ο λεπτό να απειλεί, αλλά να μην βρίσκει στόχο. Στο 83' η Χαλατσογιάννη απείλησε από μακριά, ωστόσο το σουτ της κατέληξε στην αγκαλιά της Νάση.

Στα τελευταία λεπτά, ο ρυθμός δεν άλλαξε, ο «Δικέφαλος» έκανε άψογη διαχείριση του παιχνιδιού, και πήρε ακόμα ένα σημαντικό τρίποντο, κάνοντας το 15Χ15.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Θαλή Θεοδωρίδη, την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου, εντός έδρας, κόντρα στον ΑΟ ΡΕΑ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Women's Football League.

Αξιοσημείωτη ήταν η παρουσία περίπου 200 φίλων του ΠΑΟΚ, από τα Τρίκαλα, αλλά και τις γύρω περιοχές, οι οποίοι έδωσαν δυναμικό παρών, στηρίζοντας την προσπάθεια των «Ισόβιων Πρωταθλητριών».

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Μήτκου, Γκούνη, Φεραντάντς, Κοσκερίδου, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη (95' Αργυρίου), Βαρδαλή (46' Γιοβάνη), Ακίντα (66' Παπαδοπούλου), Γιαννακά (95' Καλιεντζίδου), Χέλμβαλ (95' Τζούρτζεβιτς).

Τρίκαλα - ΠΑΟΚ: 0-1