Η απίθανη εφετινή Λεβερκούζεν των... θαυμάτων και της αήττητης πορείας σε όλες τις διοργανώσεις, αφήνει το «σημάδι» της και στο Κύπελλο Γερμανίας, καθώς με... buzzer beater του ταχ, πήρε μία μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, επικρατώντας 3-2 της Στουτγκάρδης στην «Bay Arena». Μία μεγάλη νίκη (η 26η σε 30 ματς σε όλες τις διοργανώσεις) για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο που ήρθε με ανατροπή και με πολύ μεγάλο πείσμα απ' τις «ασπιρίνες», απέναντι σε έναν πολύ ανταγωνιστκό αντίπαλο.

Λίγες μέρες πριν απ' το μεγάλο ντέρμπι της Λεβερκούζεν με την Μπάγερν Μονάχου (10/2), οι Σουηβοί προηγήθηκαν δύο φορές στην έδρα της Μπάγερ με τα γκολ των Άντον (11') και Φούριχ (58'). Ενδιάμεσα ισοφάρισε ο Άντριχ στο 50', όμως η μεγάλη αντεπίθεση της Λεβερκούζεν ήρθε μετά το 60ό λεπτό.

Στο 66' ο Αντλί, που είχε περάσει στο γήπεδο δύο λεπτά νωρίτερα, έφερε το ματς στα ίσα και στο 90' ο Ταχ διαμόρφωσε το τελικό 3-2 μετά από ασίστ του Βιρτς, οδηγώντας την ομάδα του στα ημιτελικά του «DFB-Pokal», όπου φαντάζει πια κι ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση...