Σε ένα παιχνίδι που δεν θα δυσκολευτούμε να... ξεχάσουμε από άποψη θεάματος, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία εμφανίστηκε αποφασισμένη να αφήσει πίσω της το πρόσφατο σερί χωρίς νίκη και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα. Και το κατάφερε με σφραγίδα Ουάρντα!

Έχοντας τον στο βασικό σχήμα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που εμφανίστηκαν με απειλητικές διαθέσεις στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με τον Αιγύπτιο να αποτελεί τον κινητήριο μοχλό στην επιθετική τους ανάπτυξη, οι Σερραίοι έφτασαν στην πρώτη τους τελική στο 8' μετά από ωραίο σουτ του Τομάς το οποίο κατέληξε άουτ.

Γκάφα Κοσέλεφ, δεν συγχωρεί ο Ουάρντα!

Από την μεριά τους, οι παίκτες της Λαμίας εμφανίστηκαν με νωθρό πρόσωπο και δεν άργησαν να το πληρώσουν. Μόλις στο 14', ο  Κοσέλεφ καθυστέρησε με την μπάλα στα πόδια, ο Τομάς παρενέβη στην πορεία της μπάλας και εκείνη στρώθηκε στον Ουάρντα, ο οποίος με μεγάλη ψυχραιμία «άδειασε» με όμορφη προσποίηση τον Παπαδόπουλο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, ανοίγοντας παράλληλα λογαριασμό με την φανέλα του Πανσερραϊκού.

Μετά το γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Η Λαμία ανέβασε στροφές και η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία οπισθοχώρησε, επιχειρώντας να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Πέρα από τις τακτικές προσεγγίσεις των δύο προπονητών, τα πολλά και σκληρά φάουλ και από τις δύο ομάδες προκαλούσαν συνεχώς διακοπές στην ροή του παιχνιδιού, στοιχείο το οποίο περιόρισε αισθητά την δημιουργία ευκαιριών εκατέρωθεν.

Ένα δυνατό σουτ του Στάικου στο 25', το οποίο ανάγκασε τον Κοσέλεφ να αποκρούσει σε κόρνερ, ήταν η μόνη καλή στιγμή που προμήνυε η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, με την πάροδο του χρόνου οι Φθιωτοί βελτίωσαν την απόδοση τους, κυκλοφορόντας καλύτερα την μπάλα, όμως συνέχισαν να μην μπορούν να βρουν απάντηση στην καλά δομημένη αμυντική λειτουργία των «λιονταριών».

Στην επανάληψη, ο Λεωνίδας Βόκολος αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα, ώστε η ομάδα του να αποκτήσει περισσότερη επιθετικότητα. Αρχικά, με την είσοδο του Τόσιτς αντί του Σλίβκα και λίγα λεπτά αργότερα με την επιστροφή του Καρλίτος στην αγωνιστική δράση, ο οποίος πέρασε στην θέση του Αμαράλ.

Ίδιο σκηνικό με λιγοστό θέαμα

Όμως, η εικόνα του παιχνιδιού έμεινε ίδια και απαράλλακτη! Από την μία, ο Πανσερραϊκός περίμενε καρτερικά πίσω από την μπάλα, υπερασπιζόμενος το υπέρ του προβάδισμα, ενώ όσο αφορά τις επισκέψεις του στα καρέ του Κοσέλεφ, εκείνες περιορίστηκαν στο ελάχιστο! Από την άλλη, η Λαμία έπαιρνε όλο και περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως η φλύαρη κυκλοφορία δεν της επέτρεπε να απειλήσει με προϋποθέσεις τον Χόβαν.

Τα λεπτά περνούσαν, τα φάουλ αυξανόταν και το τέμπο βρισκόταν στα... τάρταρα, με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα που ήθελε, χωρίς να δημιουργείται κάποια μεγάλη στιγμή για τις δύο ομάδες.

Το τελείωσε ο Άλεξιτς

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, οι φιλοξενούμενοι «σφράγισαν» το «διπλό» και τους τρεις βαθμούς στο 85'. Ο Δεληγιαννίδης έκανε το ανέβασμα από τα δεξιά και γύρισε στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου βρέθηκε ο Ουάρντα και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Άλεξιτς και να νικάει τον Κοσέλεφ, διαμορφώνοντας το 0-2 και σβήνοντας κάθε ελπίδα της Λαμίας να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Μάλιστα, οι Σερραίοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ με τον Άλεξιτς, ο οποίος στο 89' βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Κοσέλεφ, ωστόσο το τελείωμα του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, διατηρώντας το 0-2, σκορ που έμεινε ως έχει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα, βάζοντας παράλληλα «τέλος» στο σερί δίχως νίκη που διατηρούσαν εδώ και οκτώ αγώνες πρωταθλήματος, φτάνοντας τους 18 βαθμούς και ανεβαίνοντας στην 9η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η Λαμία παραμένει μία θέση υψηλότερα έχοντας συγκεντρώσει 21 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ (61' Καρλίτος), Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Νούνιες (86' Τσούκαλος), Τζανδάρης (70' Στάνκο), Σλίβκα (46' Τόσιτς), Ακούνια (70' Μούλα), Μάλτσι.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Πεταυράκης, Γκοτζαμανίδης, Μπέργκστρεμ, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα (90' Διαμαντής), Πηλέας (61' Οικονόμου), Ουάρντα, Τομάς (78' Μούργος), Μπετανκόρ (61' Άλεξιτς).

Λαμία - Πανσερραϊκός 0-2