Το παιχνίδι για την πέμπτη φάση του Κυπέλλου, πραγματοποιήθηκε σε έναν προβληματικό αγωνιστικό χώρο στο Παγκρήτιο στάδιο.

Ο Ατρόμητος ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα κι είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 10΄.

Ο Γιουμπιτάνα βρέθηκε εντός περιοχής και σούταρε στην κίνηση, με τον τερματοφύλακα του Γιούχτα (Κόλλιας) να μπλοκάρει.

Νέες ευκαιρίες για την ομάδα του Περιστερίου στο 24΄, όταν ό Βαλένσια  δεν μπόρεσε να κερδίσει από θέση βολής τον Κόλλια και στο 25΄, με τον Φριτζόνσον να μην βρίσκει στόχο σε τετ α τετ με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Η κρητική ομάδα απείλησε για πρώτη φορά τον Ατρόμητο στο 40΄.

Μετά από φάουλ του Μάρτσι, ο Φαζός στο δεύτερο δοκάρι έκανε το γύρισμα και ο Τζανής ανενόχλητος από τη μικτή περιοχή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο β΄ημίχρονο κι έχασαν μεγάλα ευκαιρία όταν πλασέ του Γιουμπιτάνα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Γκολ ο Κουέν (0-1)

Η υπεροχή του Ατρομήτου καρποφόρησε στο 55΄. Ο Κουέν με δυνατό διαγώνιο σουτ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα κι έδωσε το προβάδισμα (0-1) στους Περιστεριώτες.

Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς η ομάδα του Σάσα Ίλιτς δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί έτσι όπως έπρεπε το παιχνίδι, ώστε να «κλειδώσει» - χωρίς χτυποκάρδια - τη νίκη – πρόκριση.

Ο Ατρόμητος πέρασε με επιτυχία απ΄το…μπλόκο της Κρήτης κι έχει πλέον ραντεβού με την ΑΕΛ στην φάση των «16» του Κυπέλλου.

Ο διαιτητής Μιχάλης Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Κούντε, Ρομπάιγ και Φαζό.

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Νίκος Σουργιάς): Κόλλιας, Γελαδάρης, Μάρτσι, Φαζός, Δασκαλάκης, Κίσσας, Μπρους (66΄Ροβύθης), Τζανής (66΄Κόλα), Αλεξόπουλος (66΄Πολυχρόνης), Βρετός (82΄Γιουσούφ), Κωστανάσιος (73΄Νοικοκυράκης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Αθανασίου, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Κυβρακίδςη, Γιουμπιτάνα (66΄Γκονσάλες), Κουέν (91΄Καραμάνης), Κούντε (66΄Ρομπάιγ), Φριντζόνσον, Βαλένσια (66΄Βέργος), Ντιρκς (73΄Τριμμάτης).

«Μπαλωθιά» στο Παγκρήτιο και πρόκριση του Ατρομήτου στους «16»