Η Ισπανία υποδέχθηκε στο Βαγιαδολίδ την Γεωργία με την «Ρόχα» να ανοίγει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Λε Νορμάν και τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα, με τον Κβαρατσχέλια στο 10' να ισοφαρίζει σε 1-1.

Οι Ισπανοί βγήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Φεράν Τόρες στο 55ο λεπτό να διαμορφώνει το 2-1 υπέρ της «Ρόχα», με τον Λοκοσβίλι στο 72' να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 3-1.

Στη Λισαβόνα, σε ένα ματς τυπική διαδικασία, η Πορτογαλία υποδέχθηκε την Ισλανδία, με τον Μπρούνο Φερνάντες να βάζει σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στο 37ο λεπτό.

Στο 66' ο Κριστιάνο Ρονάλντο... σέρβιρε και ο Ρικάρντο Όρτα διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με τους Πορτογάλους να βγάζουν την υποχρέωση κόντρα στους Ισλανδούς χωρίς να ανεβάσουν καθόλου ρυθμό.

Ματσάρα στη Γλασκώβη

Το πιο ενδιαφέρον ματς της βραδιάς ήταν η χορταστική ισοπαλία της Σκωτίας με τη Νορβηγία, αφού οι δύο ομάδες δεν είχαν κίνητρο, δεδομένου ότι οι Σκωτσέζοι θα δώσουν το παρών στο Euro και οι Νορβηγοί ήταν αποκλεισμένοι, προσφέροντας γκολ και θέαμα.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε από πολύ νωρίς, με τον Ντόνουμ να δίνει το προβάδισμα στη Νορβηγία μόλις στο 3ο λεπτό και την Σκωτία να απαντάει άμεσα με τον ΜακΓκίν να ισοφαρίζει σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 13'

Οι Νορβηγοί πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Λάρσεν στο 20', όμως ο Όστιργκαρντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 37' φέρνοντας το ματς στα ίσα (2-2).

Οι συγκινήσεις συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο με την Σκωτία να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 59' με τον Άρμστρονγκ να διαμορφώνει το 3-2, όμως οι Νορβηγοί ισοφάρισαν στο τελικό 3-3 με τον Ελγιουνούσι στο 86'.