Έχει καταντήσει ανέκδοτο, μόνο που για τους φίλους της δεν έχει καθόλου πλάκα. Κάθε παιχνίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι μία δοκιμασία νεύρων, μία διαδικασία που αναρωτιέσαι τι άλλο κωμικοτραγικό μπορεί να της συμβεί.

Οι κόκκινοι διάβολοι προηγήθηκαν με 0-2 και 2-3 στο Πάρκεν, κι όμως κατάφεραν με απίστευτο τρόπο να ηττηθούν με 4-3 και να βρεθούν πλέον στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Και να φανταστεί κανείς ότι το ξεκίνημα ήταν κάτι παραπάνω από ιδανικό. Ο Ράσμους Χόιλουντ επέστρεψε στο παλιό του σπίτι και με δύο εύκολα γκολ (3’, 28’) έκανε το 0-2, σε κάτι που έμοιαζε με υποθήκη νίκης για την ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ.

Μοναδικό μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός του Έβανς (15’), ωστόσο τίποτα δεν έδειχνε ότι αυτό το ματς θα μπορούσε να γυρίσει.

Ωστόσο, ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Ράσφορντ σε μία ακίνδυνη φάση έφερε την απευθείας αποβολή (42’) και χάος στον αγωνιστικό χώρο.

Στην επόμενη φάση ο Μπρούνο Φερνάντες σημάδεψε το δοκάρι της ομάδας του, τρία λεπτά αργότερα ο Ελγιουνούσι έκανε το 1-2 με σουτ από το ύψος του πέναλτι και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά από χέρι του Μαγκουάιρ, ο Ντιόγκο Γκονσάλβες ισοφάρισε με πέναλτι!

Τα πάντα έδειχναν χαμένα για τους Άγγλους, όμως στην επανάληψη το αριθμητικό μειονέκτημα δεν φαινόταν τόσο πολύ. Το εύστοχο πέναλτι του Μπρούνο Φερνάντες έκανε το 2-3 (69’) και όλα έδειχναν ξανά να παίρνουν τον δρόμο τους.

Στα τελευταία λεπτά όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κλείστηκε μέσα στην περιοχή της και το πλήρωσε ακριβά. Από σέντρα του Φαλκ, ο Λεράγκερ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 3-3 (83’), μόνο που είχε και… γλυκό.

Από νέα φάση διαρκείας και αδυναμία των Άγγλων να βγάλουν την μπάλα από την περιοχή τους, ο Μπάργκντζι με σκαστό βολέ «εκτέλεσε» τον Ονάνα για το 4-3, που έφερε τους Δανούς από την τελευταία, στην δεύτερη θέση και τους κόκκινους διαβόλους ουραγούς και με πρόγραμμα βουνό, αφού έχουν να παίξουν στην Πόλη με την Γαλατά και στο «Ολντ Τράφορντ» με την Μπάγερν!

Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-3 (vid)