Η Γκλάντμπαχ έκανε τρομερό ξεκίνημα κόντρα στην Χέιντενχεϊμ και από το πρώτο μέρος... καθάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Γερμανίας (3ο γύρο).

Με τον Τζόρνταν Σιμπετσέου να πετυχαίνει δύο γκολ σε εννέα λεπτά τα «Πουλάρια» είχαν εύκολο βράδυ κόντρα στην Χέιντενχεϊμ και ουσιαστικά στο 44ο λεπτό ο Χακ «κλείδωσε» την πρόκριση για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη ο Σόανε έκανε ροτέισον, με τους φιλοξενούμενους να σκορράρουν στο 78' για το τελικό 3-1 με τον Μπεκ.

Στο Fritz Walter Stadion η Καϊζερσλάουτερν απέκλεισε την Κολωνία που μετά το πολύ κακό ξεκίνημα στη Μπουντεσλίγκα, έμεινε και εκτός κυπέλλου νωρίς. Για τους γηπεδούχους ο Τάτσιε, έγραψε το 1-0 του ημιχρόνου (20'), ενώ με το... καλησπέρα στην επανάληψη (47') ο Ρεδόνδο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Με τα... Κριάρια να μην έχουν καταλάβει τι τους βρήκε ο Ρίτερ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 65ο λεπτό, ενώ αν και οι φιλοξενούμενοι μέσα σε δέκα λεπτά με τους Τίλμαν και Ουτχ μείωσαν σε 3-2, οι δύο κόκκινες κάρτες των Μαρτέλ (79') και Κάινζ (84'), δε τους άφησαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.