Τη δεύτερη νίκη της σε τρεις αγώνες στη φάση των ομίλων του φετινού Champions League πήρε η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι. Οι Nerazzurri νίκησαν 2-1 την Ζάλτσμπουργκ στο Μινάλο και πήγαν στους 7 βαθμούς, στο +4 από τους Αυστριακούς και το +3 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ, που φιλοξενείται αργότερα από την Μπενφίκα [είναι χωρίς βαθμό].

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη μεγάλη φάση μόλις στο 4’ αλλά ο Ζόμερ σταμάτησε τον Γκλουχ και οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ στο 19’ όταν η μπαλιά του Μχιταριάν πέρασε από τον Φρατέζι και ο Αλέξις Σάντσες πλάσαρε ωραία για το πρώτο του γκολ στη σεζόν. Το 1-0 έμεινε για το πρώτο μέρος αφού στο 40’ ο Λαουτάρο Μαρτίνες βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το διαγώνιο δεξί σουτ του πέρασε μόλις έξω.

Στην επανάληψη και το 55’ ο Κάρλος Αουγκούστο με σκαστό βολέ βρέθηκε κοντά στο γκολ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ και τρία λεπτά μετά η Ζάλτσμπουργκ ισοφάρισε. Ο Σίμιτς κατέβασε εξαιρετικά και άφησε να τον κοιτάζουν οι Μπαστόνι και Ντε Βράι και έστρωσε στον Γκλουχ που με τελείωμα από το όριο της περιοχής έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι. Το 1-1 πάντως δεν έμεινε για πολύ καθώς στο 64’ ο Φρατέζι κέρδισε πέναλτι και ο Τσαλχάνογλου από τη βούλα έγραψε το 2-1 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντάμφρις (65′ Νταρμιάν), Φρατέζι, Τσαλχάνογλου (76′ Ασλάνι), Μχιταριάν (46′ Μπαρέλα), Κάρλος Αουγκούστο, Σάντσες (65′ Τουράμ), Μαρτίνες (85′ Κλάασεν).

Ζάλτσμπουργκ (Γκέρχαρντ Στρούμπερ): Σλάγκερ, Ντέντιτς, Σολέ, Πάβλοβιτς, Ούλμερ, Σούσιτς, Μπίντστρουπ (72′ Κονατέ), Γκούρνα-Ντουάτ (85′ Καπάλδο), Κίεργκααρντ (72′ Ντόργκελες), Γκλουχ (85′ Φόρσον), Σίμιτς (72′ Ράτκοβ).