Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από την ΑΕΚ στη Λεωφόρο. Σε ένα παιχνίδι που οι πράσινοι παρότι προηγήθηκαν δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, καθώς δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Μετά το 1-0 το τριφύλλι δεν απέδωσε καλά. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν θα γίνει  μνεία στο γεγονός ότι ο Ιταλός διαιτητής Σότσα επέτρεψε το πολύ σκληρό παιχνίδι της ΑΕΚ.

Αποκορύφωμα ήταν η φάση του 60ο λεπτού. Ο Γαλανόπουλος είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα λίγα λεπτά νωρίτερα, αφού πρώτα ο Σότσα του τον είχε χαρίσει 2-3 φορές ενώ του είχε κάνει και συστάσεις για τον τρόπο που παίζει.

Στο 60΄  ο παίκτης της ΑΕΚ έριξε γονατιά στα πλευρά του Μαντσίνι, σε μία φάση που αποτελεί τον ορισμό της δεύτερης κίτρινης.

Αν λοιπόν στο σημείο εκείνο ο διαιτητής είχε αποβάλει, ως όφειλε, τον Γαλανόπουλο ποιος ξέρεις τι τροπή θα έπαιρνε το ματς.

Άλλο η κακή απόδοση της ομάδας του Παναθηναϊκού, άλλο η… ανοχή του Ιταλού στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων. Είναι δεδομένο ότι αυτό που συνέβη δεν αποτελεί δικαιολογία για το γεγονός ότι οι πράσινοι δεν παρουσίασαν το αγωνιστικό πρόσωπο που έπρεπε να έχουν.