Η Χάποελ Ιερουσαλήμ βρίσκεται σε ανοδική πορεία και το επιβεβαίωσε για ένα ακόμα παιχνίδι πρωταθλήματος. Η πρωταθλήτρια Ισραήλ αντιμετώπισε την Μπνέι Χερζίλιγια, εκτός έδρας και παρά το γεγονός πως δυσκολεύτηκε για ένα δεκάλεπτο, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 90-78.

Οι γηπεδούχοι αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ, στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41-46), γύρισαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά με 71-69. Το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ήταν μια διαφορετική υπόθεση. Η Χάποελ με επί μέρους 21-7 όχι απλώς ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά πήρε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τζερόμ Ντάισον, που με 24 πόντους «εκτέλεσε» την άμυνα της Μπνέι. Ο Στράτος Περπέρογλου είχε θετική παρουσία για ένα ακόμα παιχνίδι. Ο διεθνής φόργουορντ μέτρησε 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ στα 35'37'' που αγωνίστηκε.

Μπνέι Χερζίλιγια - Χάποελ Ιερουσαλήμ 78-90