ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
75 80
Fenerbahce SK
FENERBAHCE SK

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε ξανά μπρέικ στο καυτό ΟΑΚΑ, στο Game 2 των πλέι οφ της Euroleague και πλέον ο Παναθηναϊκός είναι ουσιαστικά αδύνατο να… γυρίσει τη σειρά, καθώς με 0-2 στην πλάτη πάει στην Πόλη την επόμενη εβδομάδα για… mission impossible όσον αφορά την πρόκριση στο Final-4!

Οι «πράσινοι» πάλεψαν ως το τέλος πολύ σκληρά, αλλά προδόθηκαν και πάλι από τη νευρικότητά τους και το γεγονός ότι μπήκαν στο ρυθμό που ήθελαν οι Τούρκοι, που με κορυφαίους τους ασταμάτητους Μπογκντάνοβιτς και Ούντοχ πλέον είναι με το 1,5 πόδι στο Final-4. Όμως και πάλι ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη αν δεν υπήρχαν και δύο (μη) σφυρίγματα στο τέλος!

Με 50’’ να απομένουν δεν σφυρίχτηκε καθαρό φάουλ στο φόλοου του Μπουρούση για το 75-76, ενώ και στην πλέον καθοριστική φάση, με το ελεύθερο άστοχο τρίποντο του Ρίβερς έγινε φάουλ στον Σίνγκλετον από τον Ντίξον ώστε να μην μπορέσει να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ!

Ο Πασκουάλ θέλησε να αλλάξει πράγματα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι και γι’ αυτό έριξε από την αρχή Ρίβερς, Παππά και Μπουρούση και οι «πράσινοι» μπαίνοντας με 5/5 σουτ προηγήθηκαν με 16-6 (5’).

Η απάντηση ήρθε από Μπογκντάνοβιτς και Ούντοχ, με την Φενέρ να τρέχει σερί 14-0 (16-20, 9’) και να τελειώνει την περίοδο προηγούμενη (20-22).

Ο Τζέιμς ήταν αυτός που ενεργοποιήθηκε επιθετικά για το νευρικό Παναθηναϊκό, που… παρασύρθηκε και από την προβοκατόρικη συμπεριφορά του Αντιτς. Μετά το 27-24 του Φώτση τη σκυτάλη πήρε ο Ούντοχ, με οκτώ από τους δέκα πόντους της ομάδας του (34-34, 17:30’’). Ο Τζέιμς σκόραρε συνολικά 16 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ο Κάλινιτς με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους Τούρκους στην ανάπαυλα (43-45), με τον Μπογκντάνοβιτς να είναι γρίφος δίχως λύση στην άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στο πρόσωπο του Ντίξον τη νέα λύση τους στο τρίτο δεκάλεπτο (50-53, 23’), με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να εκμεταλλεύεται την συνεχιζόμενη νευρικότητα των γηπεδούχων, φτάνοντας και στο +7 (54-61, 28’), με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 59-63 υπέρ των Τούρκων.

Η ενέργεια του Γκιστ, του Σίνγκλετον στην άμυνα και η αυταπάρνηση του Ρίβερς απέναντι στον Ούντοχ έδωσε έναυσμα στον Παναθηναϊκό, που έτρεξε 9-2 ως το 33:30’’ για το 68-65, ωστόσο Μπογκντάνοβιτς, Ντατόμε και Ούντοχ έδωσαν ξανά προβάδισμα στη Φενέρ (68-71, 37’), με τον Μπογκντάνοβιτς να δίνει αέρα +6 (68-74, 37:30’’) με σερί 0-9!

Ο Τζέιμς έδωσε ανάσα (71-74, 38’), αλλά ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ξανά εκεί (71-76), πριν απαντήσουν Σίνγκλετον και Μπουρούσης (75-76), με 54,7’’ να απομένουν! Ο Ντίξον έκανε λάθος επαναφορά, αλλά το ελεύθερο τρίποντο του Ρίβερς βρήκε σίδερο (-20’’) και ο Ντίξον με βολές έκανε το 75-78 (-17,3’’).

Η χαριστική βολή για τους γηπεδούχους ήταν το λάθος του Μπουρούση, με τον Σλούκα να σφραγίζει με βολές τη νίκη-πρόκριση ουσιαστικά της Φενέρ, που είναι πλέον στο 2-0, με τον Παναθηναϊκό να είναι στο καναβάτσο.

Ο MVP: Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν φοβερός και στο Game 2 και ο παίκτης που ξελάσπωσε τη Φενέρ όταν χρειάστηκε στην τέταρτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει τρόπο να τον σταματήσει.

Ο Σκληρός: Ο Ούντοχ ήταν και πάλι ανίκητος κάτω από τα καλάθια, κυριαρχώντας για λογαριασμό των Τούρκων απέναντι στους «πράσινους» ψηλούς. Τζέιμς, Μπουρούσης και Σίνγκλετον πάλεψαν ως το τέλος για τους γηπεδούχους αλλά δεν έφταναν.

Ο Αόρατος: Νίκολς και Φελντέιν μπήκαν, αλλά δεν έδωσαν κάποια λύση στον Παναθηναϊκό, ειδικά στην επίθεση όταν το χρειαζόταν η ομάδα τους.

Ο Πεσμένος: Ο Καλάθης δεν ήταν αυτός που θα ήθελαν οι «πράσινοι» και έδειξε να βρίσκεται σε κακή μέρα στο μεγαλύτερο διάστημα.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε σχεδόν σε καμία στιγμή να αναχαιτίσει την απειλή από Μπογκντάνοβιτς και Ούντοχ, κάτι που κόστισε στην ομάδα του Πασκουάλ.

Η στιγμή: Ο Παναθηναϊκός απέκτησε το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο (68-65), αλλά η Φενέρ απάντησε με 0-9, ενώ και στο 75-76, ο Ρίβερς αστόχησε ελεύθερος για τρεις (-20’’), με τους γηπεδούχους να χάνουν τη μεγαλύτερη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη για το 1-1.

Η διαιτησία: Πουκλ (Σλοβενία), Λάτισεβς (Λετονία), Χιμένεθ (Ισπανία) δεν είχαν καλή διαιτησία και δύο καθοριστικά σφυρίγματα που δεν έδωσαν στο τέλος, τόσο στο 75-76 του Μπουρούση που δεν δόθηκε φάουλ στον Κάλινιτς για γκολ-φάουλ, ενώ και μετά το άστοχο τρίποντο του Ρίβερς, ο Ντίξον κάνει φάουλ στον Σίνγκλετον που δεν δίνεται.

Οι Στρατηγοί: Και πάλι ο Ομπράντοβιτς επιδίωξε να πάει σε πιο αργό τέμπο το παιχνίδι, με την Φενέρ να εκμεταλλεύεται άριστα τον Ούντοχ σε άμυνα και επίθεση, ενώ στο κρίσιμο σημείο στο τέλος ο εξαιρετικός Μπογκντάνοβιτς ώστε η Φενέρ να επικρατήσει, με τον Παναθηναϊκό στο τέλος να μην έχει τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις.

Η εξέδρα: Το ΟΑΚΑ γέμισε ασφυκτικά και στο Game 2 της σειράς, με τον κόσμο να στηρίζει την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, ενώ… προκλήθηκε από τον Πέρο Αντιτς και την άσεμνη χειρονομία του στο πρώτο ημίχρονο. Στο φινάλε πάντως ο κόσμος χειροκρότησε τους «πράσινους» παρά τη μεγάλη απογοήτευση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-45, 59-63, 75-80.