CSKA MOSCOW
91 90
Real Madrid
REAL MADRID

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε το 6/6 και συνεχίζει να είναι η μόνη αήττητη ομάδα της φετινής Euroleague. Παρά το καλό ξεκίνημα και το διψήφιο προβάδισμα της «Βασίλισσας», οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν σε μια πολύτιμη νίκη, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ. Στο 4-2 βρίσκεται πλέον το σύνολο του Πάμπλο Λάσο, που μετά το πρώτο «μαγικό» δεκάλεπτο έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ξεχώρισαν στο ματς οι Νάντο ντε Κολό (28π., 6ρ.) - Σέρχιο Γιούλ (21π., 7ασ.). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γάλλος παραλίγο να γίνει... μοιραίος, κάνοντας ένα αδικαιολόγητο λάθος, το οποίο δεν «πλήρωσαν» οι Ρώσοι, αφού η Ρεάλ δεν βρήκε καλό τρίποντο.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η Ρεάλ ήταν εντυπωσιακή (8-21 στο 6') και έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +9 για τους Ισπανούς, με τον Γιόνας Ματσιούλις να έχει 9 πόντους και 3 ριμπάουντ και τη Ρεάλ να σουτάρει με 100% στα δίποντα (7/7 2π.). Στην πρώτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ ήταν αρκετά άστοχη, έκανε 6 λάθη και ο Ιτούδης ήταν έξαλλος στον πάγκο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, τα πάντα άλλαξαν με τις φωνές του Έλληνα κόουτς να... πιάνουν τόπο. Η «αρκούδα» έκανε σερί 14-0 σε 4' (31-26 στο 14') με τον Νάντο ντε Κολό να... παίρνει μπρος. Η απόλυτη ανατροπή της ΤΣΣΚΑ έφτασε σε διψήφια διαφορά (49-38 στο 20'). Στο ημίχρονο ο Γάλλος σούπερ σταρ είχε 18 πόντους με 4/4 2π., 3/4 3π. και 4/4β., ενώ οι Μαδριλένοι ήταν... μπλοκαρισμένοι επιθετικά.

Το σκηνικό στην τρίτη περίοδο άλλαξε,... Η Ρεάλ κατάφερε να σκοράρει και να επανέρθει από το επιθετικό της black out, αλλά δεν μπόρεσε να αναχαιτίσει τις επιθετικές προσπάθειες της «ομάδας του στρατού». Ο Ιτούδης έπαιρνε λύσεις από τους Ντε Κολό, Τεόντοσιτς, Κουρμπάνοφ, Τζάκσον, Χάινς και στο 30' το σκορ ήταν 73-68, με τον Σέρχιο Γιούλ να έχει 18 πόντους σε εκείνο το σημείο.

Όσο η ΤΣΣΚΑ έβρισκε σκορ στην επίθεση, τόσο οι παίκτες του Λάσο είχαν ένα... βουνό να ανέβουν (85-77 στο 35'). Για δύο λεπτά ο... γενικός της ΤΣΣΚΑ έπεσε και η Ρέαλ το εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει (85-82 στο 37'). Στη συνέχεια, με ένα 4-0 δια χειρός Αγιόν η «Βασίλισσα» πήγε το ματς στον πόντο στο 39:35 (87-86). Ο Ντε Κολό ευστόχησε σε 2/2 βολές (89-86) και ο Νοτσίονι αστόχησε σε τρίποντο. Ο Ντε Κολό 3'' πριν από το τέλος έκανε λάθος, αλλά ο Γιούλ αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο και το τελικό 91-90 ανέβασε την ΤΣΣΚΑ στο 6-0.

Την επόμενη εβδομάδα οι πρωταθλητές Ευρώπης θα παίξουν στην έδρα της Νταρουσάφακα την Τετάρτη (16/11, 19:15) και θα φιλοξενήσουν στη Μόσχα τη Ζαλγκίρις την Παρασκευή (19/11, 19:00). Αντίθετα, η Ρεάλ θα έχει τη δική της... διαβολοβδομάδα, αφού θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό Superfoods (16/11, 22:00) και στη συνέχεια θα παίξει «κλάσικο» με την Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη (18/11, 22:00).

Τα Δεκάλεπτα: 17-26, 49-38, 73-68, 91-90

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. Λ. ΚΟΨ.
Ντε Κολό 26:51 28 5/8 3/4 9/9 6 2 1 4 0
Τεόντοσιτς 34:20 15 4/7 1/7 4/6 3 6 0 6 0
Ογκουστίν 14:45 3 1/2 0/0 1/2 2 0 1 1 1
Φριντζόν 13:55 9 2/3 1/1 2/2 2 0 0 1 0
Τζάκσον 06:44 0 0/1 0/0 0/0 0 0 0 1 0
Αντόνοφ 04:07 0 0/0 0/0 0/0 1 0 0 0 1
Βοροντσέβιτς 10:00 2 1/1 0/0 0/0 0 0 0 0 0