Οι Γάλλοι ταξίδεψαν στην Ιταλία έχοντας το μειονέκτημα, καθώς στον πρώτο ημιτελικό είχαν ηττηθεί από την Τρέντο. Η Στρασμπούρ, όμως, επέβαλλε τον ρυθμό της στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου της αναμέτρησης κι αντέχοντας στην αντεπίθεση της Τρέντο, κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Eurocup και θα κοντραριστεί με μία εκ των Γαλατάσαραϊ και Γκραν Κανάρια για το τρόπαιο, αλλά και για το εισιτήριο συμμετοχής στην Euroleague της νέας σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το... αναγνωριστικό πρώτο ημίχρονο ξέφυγαν με 43-51 στο 25' κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 51-62. Ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού, Μάρντι Κόλινς οδήγησε την ομάδα του στο +19 (53-72), ενώ προηγουμένως ο Βενσάν Κολέ είχε φροντίσει να... βραχυκυκλώσει τους Ιταλούς με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε.

Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αντεπιτέθηκαν και με έμμεσο τρίποντο του Λόκετ μείωσαν σε 71-77 στο 39.04. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, έμειναν ψύχραιμοι κι έφτασαν στη νίκη με 78-86.

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-36, 51-62, 78-86

Τρέντο: Ποέτα 1, Πασκόλο 22 (2), Φοράι 7, Φλακαντόρι 8 (1), Σάτον 6, Λόκετ 16 (1), Λετσχάλερ 2, Ράιτ 16 (2).

Στρασμπούρ: Κόλινς 20 (3τρ., 5ρ., 7ασ.), Μπομπουά 8 (1), Λακόμπ, Λελούπ 8 (2), Κάμπελ 5 (1), Φοφανά 13, Ουίμς 10 (1), Ντούπορτ 20 (2τρ., 7ρ.), Χάουαρντ 2.

Τρέντο - Στρασμπούρ 78-86