ΑΕΚ BETSSON BC
70 74
Banvit
BANVIT

Την περασμένη εβδομάδα η ΑΕΚ πραγματοποίησε ένα θρίαμβο στην Ιταλία, επικρατώντας της Βενέτσια, σε ένα δραματικό παιχνίδι. Μία εβδομάδα αργότερα, όμως, η νίκη αυτή πήγε στα... σκουπίδια, καθώς η Μπάνβιτ «τιμώρησε» την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου για μία ακόμα φορά.

Η Ένωση δεν είχε καλό ρυθμό στο παιχνίδι της από τα πρώτα λεπτά και έτσι οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν, έχοντας τα ηνία του αγώνα. Στο φινάλε η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, ωστόσο αυτή έμεινε στη μέση, με την ομάδα του Σάσο Φιλιπόφσκι να επικρατεί με 74-70, μέσα στο ΟΑΚΑ. Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας ήττα της ΑΕΚ στη διοργάνωση, μετά απ' αυτή της πρεμιέρας κόντρα στην Εστουντιάντες.

Το δίδυμο Καλοϊάρο, Βίντμαρ με 13 και 12 πόντους, αντίστοιχα, έκανε τη διαφορά για την Μπάνβιτ, η οποία μοίρασε 20 ασίστ, έναντι 13 της ΑΕΚ. Από την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ξεχώρισε ο Μάνι Χάρις, που έδειξε την ποιότητά του, με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ωστόσο δεν ήταν αρκετός για να έρθει η ανατροπή!

Η ΑΕΚ για ένα ακόμα παιχνίδι δεν μπήκε με καλό ρυθμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπάνβιτ, παίρνοντας τον έλεγχο με τον Καλοϊάρο (2-7, 3’). Η Ένωση συνέχισε να βγάζει νευρικότητα στο παιχνίδι της και οι Τούρκοι την τιμωρούσαν με τον Βίντμαρ να φωνάζει παρών (4-11, 4’). Οι παίκτες του Μανωλόπουλου κατάφεραν να πιέσουν στην άμυνά τους και μάζεψαν τη διαφορά με Μαυροειδή και Τζέιμς (10-13, 7’). Οι φιλοξενούμενοι, όμως κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, με τον Σάκοτα να μειώνει σε 16-23.

Ο Μάνι Χάρις μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση... βολής (24-25, 12’). Η απάντηση από την Μπάνβιτ ήταν άμεση. Επί μέρους 5-0 από Τόμας και Όντουμ και η διαφορά αυξήθηκε (24-30, 13’). Η κατάσταση έμενε ίδια με τον Κούλιγκ να διατηρεί το προβάδισμα της Μπάνβιτ (26-32, 16’). Η ΑΕΚ αντέδρασε, όμως και χάρη σε Μπάρλοου και Λαρεντζάκη πλησίασε εκ νέου (32-34, 18’). Η Μπάνβιτ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, με τον Κούλιγκ να την φέρνει σε θέση ισχύος στο φινάλε του ημιχρόνου (33-38).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα και με τους Σάκοτα, Μαυροειδή να δίνουν λύσεις κοντά στο καλάθι μείωσε εκ νέου (40-43, 23’). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον έλεγχο στο σκορ και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά με τον Τέιλορ (44-49, 25’). Η ΑΕΚ, όμως παρέμενε ανταγωνιστική χάρη στον Ελόνου (46-49, 26’). Κάθε φορά που η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει, η Μπάνβιτ την... τιμωρούσε με τρίποντα, από Ράουτινς και Τέιλορ (48-55, 29’). Ο Μάνι Χάρις σκόραρε για το 50-55, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Με γρήγορο 7-0 από την Μπάνβιτ, η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (50-62, 32’). Τα πράγματα, μάλιστα, έγιναν ακόμα χειρότερα για την ΑΕΚ, η οποία βρέθηκε στο -15 (50-65, 33’). Οι Τούρκοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα, φέρνοντας στα μέτρα τους το παιχνίδι (54-68, 35’). Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και μάζεψε τη διαφορά (59-68, 36’). Η Ένωση συνέχισε να πιέζει και μείωσε ακόμα περισσότερο με τον Σάκοτα (63-70, 38’), Η προσπάθεια ανατροπής συνεχίστηκε, με Μαυροειδή και Χάρις να μειώνουν (70-72, 39’). Η Μπάνβιτ κράτησε το προβάδισμα, όμως και χάρη σε βολές του Τζέικ Όντουμ «κλείδωσε» τη νίκη για το τελικό 70-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 50-55, 70-74,

O MVP: Ο Γκάσπερ Βίντμαρ ήταν ο κορυφαίος της Μπάνβιτ. Ο Σλοβένος σέντερ με 12 πόντους, 6/7 δίποντα και 6 ριμπάουντ ήταν σημείο αναφοράς για την τουρκική ομάδα στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Σκληρός: Σημαντική η συμβολή του Άντζελο Καλοϊάρο, που με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα του Σάσο Φιλιπόφσκι.

Ο Αόρατος: Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Κέλσεϊ Μπάρλοου ήταν εκτός... αγώνα. Μακριά από τον καλό εαυτό του ο Αμερικανός μέτρησε 3 πόντους με 1/5 σουτ, ενώ δεν κατάφερε να βοηθήσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο Πεσμένος: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έμεινε στα.. ρηχά, έχοντας 2 πόντους και 0/4 σουτ στο διάστημα που αγωνίστηκε. Στο τέλος, μάλιστα, χρειάστηκε να παίξει και play maker, με τους Γκριν και Ξανθόπουλο εκτός αγώνα με 5 φάουλ.

Η Στίγμη: Το coast to coast του Μάικ Γκριν, με το σκορ στο 68-71 λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Αμερικανός θα μπορούσε να είχε πάρει καλύτερη απόφαση και να αλλάξει την μοίρα της αναμέτρησης.

Η Γκέλα: Το κακό ξεκίνημα της ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί όπου το 50-55 της τρίτης περιόδου, έγινε 50-65 στο 33ο λεπτό, με την Μπάνβιτ να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Η Διαιτησία: Το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης δεν είχε προβλήματα με τις δύσκολες φάσεις, μοιράζοντας στα... ίσαι το καρπούζι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Δεν ήταν από τις διαιτησίες, άλλωστε, που καθόρισαν αποτέλεσμα.

Η Εξέδρα: Περίπου 3.000 φίλοι της ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ έδωσαν άλλο... χρώμα στην αναμέτρηση, καθώς δεν σταμάτησαν σε καμία στιγμή της αναμέτρησης να φωνάζουν και να τραγουδούν για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου.