Ο Αρης κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, παρότι ο Δημήτρης Πρίφτης δεν χρησιμοποίησε εντέλει τον Αντριου Νέιμικ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας για «όπλο» την άμυνά τους και τον επιθετικό πλουραλισμό που διαθέτουν, έφτασαν με σχετική ευκολία στην 24η φετινής του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Αρης παίρνοντας ώθηση και από τους 2.500 φιλάθλους, ξεκίνησε πολύ καλά στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-6 στο 2΄, αλλά ο Ριντ (9π.) οδήγησε την ομάδα του στο 14-10 (5'). Ο Ντάνστον μείωσε προσωρινά στο καλάθι (14-12), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν τρέχοντας σερί 10-0 για το 24-12 στο 8'. Οι Πειραιώτες στη συνέχεια της περιόδου φάνηκε να συνέρχονται και βελτιώνοντας την αμυντική τους συμπεριφορά μείωσαν στο 10' σε 24-16, με καλάθια των Παπαπέτρου και Σλούκα.

Οι Πειραιώτες δείχνοντας προσοχή στην άμυνά τους κατάφεραν άμεσα να «ψαλιδίσουν» την διαφορά, ενώ βρίσκοντας ενέργεια και λύσεις από τους Αγραβάνη και Παπαπέτρου ισοφάρισαν σε 26-26 στα μισά της περιόδου (26-26) έχοντας κάνει επιμέρους σκορ 2-10. Ο Αγραβάνης στο 16' έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό γράφοντας το 28-30, ενώ η συνέχεια βρήκε τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η συμπλήρωση των 20' βρήκε τον Αρη να προηγείται με 38-36 και τις ομάδες να έχουν ανοιχτούς... λογαριασμούς για το δεύτερο ημίχρονο.

Οι ομάδες πέρασαν τη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου συμβαδίζοντας σκορ, με τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάντερ να επαναφέρουν στα μισά του δεκαλέπτου τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (42-44). Οι Πειραιώτες, όμως, κάνοντας επιμέρους σκορ 1-7 στο τελευταίο δίλεπτο έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 49-55.

Οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο ήταν αποφασισμένοι να «τελειώσουν» την αναμέτρηση και δείχνοντας το καλό τους πρόσωπο πάτησαν το γκάζι για να προηγηθούν με 52-67 στο 34'. Ο χαρακτήρας της αναμέτρησης αποδείχθηκε πως ήταν διαδικαστικός, με τους Πειραιώτες να διατηρούν σε διψήφια απόσταση τους αντιπάλους τους και να επικρατούν εντέλει με 58-69.Ο MVP: Ο Κώστας Σλούκας σημείωσε 14 πόντους, πήρε 5 ριμπάυντ, έδωσε 3 ασίστ  και ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Ο Σκληρός: Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε αθόρυβη δουλειά, καθώς σε 26:41 είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ αλλά και 4 λάθη,. Ο Αόρατος: O Στέφεν Αντεγκμπόγιε πάτησε παρκέ για 19:00, αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει τον Αρη (0/3δ., 0/4τρ., 1ρ., 1ασ., 1τ.).Ο Πεσμένος: Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο κορυφαίος των Πειραιωτών στη προημιτελική σειρά της Euroleague με την Μπαρτσελόνα αλλά και στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ο (υπ)αρχηγός του Ολυμπιακού έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του κόντρα στον Αρη, αλλά έτσι κι αλλιώς οι Πειραιώτες ξέρουν πως στα ματς που θα ακολουθήσουν και θα έχουν μεγαλύτερη σημασία, ο «Πρι» θα είναι όπως... πρέπει.

Η Γκέλα: Η άμυνα αποτελεί το μεγάλο «όπλο» του φετινού Ολυμπιακού, αλλά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης δέχθηκε 24 πόντους!Η στιγμή:  Ο Αγραβάνης στα μισά της δεύτερης περιόδου έκανε το 26-26 μετατρέποντας συγχρόνως την πάσα του αρχηγού του σε ασίστ, με τον Βασίλη Σπανούλη να σπάει το... φράγμα των 1600 στην Α1.Η διαιτησία: Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παρότι στιγμές υπήρχαν εκατέρωθεν παράπονα, οι Χριστοδούλου, Παπαπέτρου και Δεσλής τα πήγαν αρκετά καλά. Οι Στρατηγοί: Ο Δημήτρης Πρίφτης παρότι δεν χρησιμοποίησε τον Αντριου Νέιμικ, είδε την ομάδα να είναι ανταγωνιστική σε μεγάλη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο κόουτς Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε να αντιμετωπίσει τις απουσίες των Ολιβερ Λαφαγιέτ, Τρεμέλ Ντάρντεν, Βαγγέλη Μάντζαρη και Μιχάλη Τσαϊρέλη, αλλά και την αστοχία των παικτών του πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων (4/25). Ο Ολυμπιακός κτύπησε μέσα στη ρακέτα και παίζοντας για 30 λεπτά πολύ καλή άμυνα έφτασε άνετα στη νίκη. Η εξέδρα: Το «πάρων» στο Αλεξάνδρειο έδωσαν 2.500 φίλαθλοι ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν και σκάουτερ του μαγικού κόσμου του ΝΒΑ αλλά και ο Τζέι Αρ Χόλντεν.

Δεκάλεπτα: 24-16, 38-36, 49-55, 58-69