5ος τελικός Stoiximan.gr Basket League, Cosmotesport4
51 66
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος μέσα στο άδειο ΣΕΦ, αφού με τη διαφορά στους 17 πόντους οι κροτίδες πίσω από τον «πράσινο» πάγκο ανάγκσαν τους διαιτητές να ζητήσουν εκκένωση στις εξέδρες. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στο παρκέ 25' μετά και πανηγύρισαν το νταμπλ στην έδρα των «αιωνίων» αντιπάλων τους.

«Όπλο» των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (10-21 επιμέρους σκορ), ενώ πρώτοι σκόρερ των νικητών στο Game 5 ήταν οι Κέι Σι Ρίβερς - Νικ Καλάθης (13π. - 12π. αντίστοιχα).

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης προστάτεψε την... ρακέτα του αναγκάζοντας του αντιπάλους τους να ψάχνουν λύσεις πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων. Οι Πειραιώτες αντιθέτως βρήκαντα τα ελεύθερα τρίποντα καθώς άνοιγαν την... πράσινη άμυνα μέσα από το «ζωγραφιστό» και στο 4.09 προηγήθηακν με 11-3. Οι φιλουξενούμενοι, όμως, δεν άργησαν να απαντήσουν και με οδηγό τον Μπουρούση έκαναν επιμέρους σκορ 1-9 ισοφαρίζοντας σε 12-12 (7'). Οι Πρίντεζης και Γιανγκ έδωσαν λύσεις στην ομάδα τους (16-12), ενω οι Ρίβερς (2π.) και Σπανούλης (1/2β.) διαμόρφωσαν το 17-14, το οποίο ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε τον ρυθμό του στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, καθώς ο Καλάθης έκανε την αρχή, ο Τζέιμς τον ακολούθησε και στο 14΄ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-25. Ο Γκριν μείωσε σε 23-25 (15') για την ομάδα του, αλλά ο Παναθηναϊκός έχοντας για... όπλο την άμυνά του υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό σε στατιτικές επιθέσεις έτρεξε σερί 0-9 για το 23-34 στο 18' και η συμπλήρωση των 20' τον βρήκε στο +9 (27-36).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Καλάθη και Τζέιμς να οδηγούν την ομάδα τους στο +17 (27-44, 23'). Το τάιμ άου του Σφαιρόπουλου δεν έπιασε τόπο για τους γηπεδούχους και οι Γκάμπριελ (3π.) και Μπουρούσης έγραψαν το 27-48 (25'). Ο Μιλουτίνοφ έδωσε κάποιες λύσεις στον Ολυμπιακό, αλλά το... νερό είχε μπει στο αυλάκι για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τους Μπουρούση και Παππά έκλεισε την τρίτη περίδοο έχοντα σε απόσταση 20 πόντων (37-57) τους αντιπάλους του.

Ο Αγραβάνης με το «καλημέρα» της τέταρτης πράξης μείωσε σε 43-57 για τον Ολυμπιακό, ενώ οι Γκριν και Σπανούλης έκαναν το 48-59. Ο Ρίβερς, όμως, φώναξε «παρών» και με τρίποντη.. βόμβα έκανε το 48-62 στο 24' και ο Σίνγκετον 4.29 πριν από την λήξη κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 48-64. Τα άσχημα μαντάτα για τους Πειραιώτες, όμως, συνεχίστηκαν, καθώς μερίδα οπαδών τους 1.54 πριν από τέλος μετέτρεψε το ΣΕΦ σε... ζούγκλα. Το παιχνίδι συνεχίστηκε ύστερα από περίπου 30 λεπτά και οι «πράσινοι» έφτασαν στην επικράτηση με 51-66.

Δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

Ο MVP: Σε μία βραδιά που όλα κύλησαν ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, όλοι μπορούν να χαρακτηρισθούν διακριθέντες. Ο Νικ Καλάθης ήταν για άλλη μία φορά στην... πρώτη γραμμή (12π., 4ριμπ., 3ασ.), ενώ και ο Μάικ Τζέιμς γέμισε τη στατιστική του με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Σκληρός: Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν αποφασισμένος να στεφθεί πρωταθλητής στην πρώτη του σεζόν με την φανέλα του Παναθηναϊκού. Στον τελευταίο τελικό, πάτησε παρκέ για 16 λεπτά και είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα.

Ο Πεσμένος: Οι περισσότεροι παίκτες του Ολυμπιακού, όπως μαρτυράει και η εικόνα του αγώνα παρουσιάστηκαν κατά πολύ κατώτεροι των περιστάσεων κι ένας εξ αυτών ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης. O (υπ)αρχηγός των Πειραιωτών δεν μπορούσε να σκοράρει με... τίποτα και τέλειωσε το ματς με 4 πόντους και 2/14 σουτ.

Η Στιγμή: Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα. Έβαλε τις βάσεις από τη δεύτερη περίοδο για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά... καθάρισε το παιχνίδι με το εντυπωσιακό του ξεκίνημα, όταν και κράτησε τους «ερυθρολεύκους» χωρίς πόντο για περισσότερα από 5 λεπτά.

Η διαιτησία: Σε γενικές γραμμές, η διαιτησία των Αναστόπουλου-Πηλοϊδη-Μάνου δεν επηρέασε το παιχνίδι και ήταν η καλύτερη διαιτησία στους φετινούς τελικούς. Μοναδική εξαίρεση 5-6 σφυρίγματα του Πηλοϊδη στην αρχή του αγώνα αλλά και στο διάστημα που ο Ολυμπιακός έμεινε πολύ πίσω στο σκορ. Ο Αναστόπουλος ήταν αυτός που κράτησε τρεις τελικούς σε υψηλό διαιτητικό επίπεδο, ενώ ο Μάνος πήρε σωστά όσα σφυρίγματα του αναλογούσαν.

Η εξέδρα: Εικόνες ντροπής σημειώθηκαν με 1:54 να απομένουν για το φινάλε. Για 30 λεπτά δεν είχαμε ματς και αυτό ξανάρχισε, όταν οι εξέδρες εκκενώθηκαν. Δεν μπορεί να πει κανείς πολλά για όσα συνέβησαν. Η εικόνα ήταν θλιβερή και... αμαύρωσε και την προσπάθεια των υγειών φιλάθλων να στηρίξουν τον Ολυμπιακό, ακόμη και όταν ήταν πίσω με τεράστιες διαφορές...