Κολοσσός Ρόδου
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ
85 84
Άρης

Στο 12-10 ανέβηκε ο Κολοσσός, που ισοβαθμεί πλέον με τον Άρη και τον ΠΑΟΚ στις θέσεις 4-6. Οι Ροδίτες για 30' έκαναν εξαιρετική δουλειά και απειλούσαν τους 24 πόντους διαφορά του πρώτου ματς (84-60), παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ.

Ωστόσο, στο φινάλε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη «απάντησε», βρήκε μεγάλα σουτ, έβαλε διαδοχικά καλάθια από τον Ουίλ Κάμινγκς (24π.) και τον Τάντιγια Ντραγκίτσεβιτς (22π.) και έφτασε στην... ανατροπή της χρονιάς, 5'' πριν από την κόρνα. Στο τέλος ο Ρουπ Άχονεν (14π.) ήταν εκείνος που «μίλησε» και... εκτέλεσε τους «κίτρινους», με το σουτ του Σπύρου Μούρτου στο φινάλε πίσω από το κέντρο να μην βρίσκει στόχο.

Οι «θαλασσί» έδειξαν από νωρίς τα... δόντια τους, βρήκαν ρυθμό και πήραν διψήφια διαφορά στο 7' (19-9). Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν 24-15 με τον Κολοσσό να είναι σχεδόν... τέλειος έχοντας 7/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 1/1 βολή. Παράλληλα, τα ριμπάουντ της πρώτης περιόδου ήταν 8-2, υπέρ των γηπεδούχων.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στη δεύτερη περίοδο, με τον τρίποντο του Γιάννη Γεωργαλλή να στέλνει τους Ροδίτες στο +15 στο 17' (37-22). Τα διαδοχικά τρίποντα των Τάντιγια Ντραγκίτσεβιτς και Ουίλ Κάμινγκς έριξαν κάπως τη διαφορά, όμως ο Κολοσσός τελείωσε εντυπωσιακά το πρώτο ημίχρονο και ξαναπήγε στο +15 (50-35 στο 20'). Στο ημίχρονο τα ριμπάουντ ήταν 22-8, με τους Ρουπ Άχονεν (12π., 3ασ.) και Ουίλ Κάμινγκς (11π.) να ξεχωρίζουν επιθετικά από τις δύο ομάδες και τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να σουτάρουν με 66% έξω από τη γραμμή του τριπόντου (8/12 3π.).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήγαν γρήγορα τη διαφορά στο +20 και προσπαθούσαν να την μεγαλώσουν ολοένα και περισσότερο, έχοντας στο μυαλό τους τους 24 πόντους του πρώτου ματς στο «Nick Galis Hall» (84-60 νίκη του Άρη στο παιχνίδι του Α' Γύρου). Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ πήγε τον Κολοσσό στο +23 (66-43 στο 25'), αλλά οι «κίτρινοι» βρήκαν κάποιες επιθετικές λύσεις και δεν άφησαν το... φράγμα των 24 πόντων να «σπάσει» (73-56 στο 30').

Με διαδοχικά μικρά σερί ο Άρης μείωσε κι άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο (73-61 στο 32' και 77-65 στο 35'), ενώ το τρίποντο του Ντραγκίτσεβιτς έβαλε... φωτιά σε ένα θεωρητικά «τελειωμένο» ματς (79-72 στο 37'). Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε και με γκολ - φάουλ από Ντραγκίτσεβιτς και Κάμινγκς το ματς πήγε στον πόντο (83-82). Ο Χολ έχασε δύο βολές, ο Κάμινγκς έβαλε δύο (83-84, 5'' πριν από το τέλος) και ο Άρης έφτασε στην... ανατροπή της χρονιάς. Ωστόσο, το καλάθι του Άχονεν στο φινάλε «έγραψε» το τελικό 85-84 και έδωσε μια σπουδαία νίκη στους γηπεδούχους.

Τα Δεκάλεπτα: 24-15, 50-35, 73-56, 85-84.

Ο MVP: Ο Ρουπ Άχονεν. Ο Φινλανδός γκαρντ ήταν εκ των ηγετών της ομάδας του Λυκογιάννη επιθετικά (14π., 3ρ.) και έβαλε το πολύ κρίσιμο καλάθι στο φινάλε, που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Ο Σκληρός: Ο «τίτλος» του σκληρού πάει... μισός - μισός σε Ουίλ Κάμινγκς (24π., 5ασ.) και Τάντιγια Ντραγκίτσεβιτς (22π., 4ρ.). Οι δυο τους πήγαν να γυρίσουν... μόνοι τους τον Άρη από την «κόλαση» του -23 και τα κατάφεραν, όμως στο τέλος ο Άχονεν άλλαξε την ιστορία της αναμέτρησης.

Ο Αόρατος: Ο Σπύρος Μούρτος. Λίγα πράγματα από τον αρχηγό του Άρη, που σε 8' στο παρκέ δεν έκανε αισθητή την παρουσία του. Στο τέλος πέταξε την μπάλα πίσω από το κέντρο, θέλοντας να βάλει το καλάθι της χρονιάς, αλλά εκείνη δεν του έκανε το χατήρι και βρήκε σίδερο.

Ο Πεσμένος: Ο Βασίλης Σίμτσακ. Ο έμπειρος παίκτης των «κίτρινων» δεν έδωσε πολλές λύσεις στον προπονητή του και κινήθηκε σε... ρηχά νερά.

Η Στιγμή: Δίχως αμφιβολία, η φάση που έκρινε το ματς ήταν το καλάθι του Άχονεν στο τέλος. Ο Φινλανδός ευστόχησε σε μια δύσκολη προσπάθεια, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να μην μπορεί να του κλείσει τον διάδρομο και το οπτικό πεδίο.

Η Γκέλα: Το γεγονός ότι ο Κολοσσός έπαθε... black out στην τέταρτη περίοδο. Οι «θαλασσί» λίγο έλειψε να χάσουν ένα «δικό τους» ματς, το οποίο θα μπορούσαν να έχουν «καθαρίσει» από πιο νωρίς και να μην του επέτρεπαν να γίνει ντέρμπι στο φινάλε.

Η Εξέδρα: Μπασκετικός παλμός και πάλι στο «Βενετόκλειο», στο οποίο βρέθηκαν οπαδοί και του Άρη, χωρίς να έχουμε απρόοπτα.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. Λ. ΚΛ. ΚΟΨ.
Ρέντικ 21:05 13 4-5 0-0 5-6 2 1 2 1 0
Σαλούστρος 19:47 9 3-3 1-1 0-0 3 0 3 0 1
Ρέλεφορντ 27:25 11 4-7 1-4 0-0 2 5 2 0 0
Βασιλόπουλος 31:04 10 2-3 2-6 0-0 11 3 2 0 0
Χολ 33:40 7 2-9 0-2 3-6 6 4 4 1 0
Τσούκου 8:43 3 0-0 1-1 0-0 0 0 0 0 0
Γεωργαλλής 18:33 5 1-1 1-2 0-0 5 0 0 0 0