Ο αήττητος Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την υψηλή του ποιότητα και την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, «διαλύοντας» τον Παναθηναϊκό με 102-29. Το ματς δεν χρήζει μεγάλης ανάλυσης, καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονται σε εντελώς ξεχωριστή πορεία, με τον Ολυμπιακό να φτάνει με άνεση στη 12η του νίκη και τις «πράσινες» να παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, χωρίς νίκη.

O Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα γρήγορο 10-0 και ανέλαβε από την αρχή τα ηνία του ρυθμού, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (24-9). Η ομάδα του Κώστα Μίσσα δεν κατέβασε ταχύτητα σε κανένα σημείο της δεύτερης περιόδου και πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 47-18, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +52 (76-24). Στην τέταρτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» κυνήγησαν την «κατοστάρα» και τελικά έφτασαν με άνεση στο 102-29, που σηματοδότησε και την 12η φετινή νίκη του Ολυμπιακού και το... 0-12 του Παναθηναϊκού.

Δεκάλεπτα: 24-9, 47-18, 76-24, 102-29

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μπάζιτς 12, Σταμάτη 25 (5/8 τρίποντα), Σπυριδοπούλου 2, Χατζηνικολάου 19 (8/8 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κοσμά, Μάλτση 11 (3/7 τρίποντα), Νικολοπούλου, Χαλιβέρα 3, Σωτηρίου 13 (7 ριμπάουντ), Μπαλτά, Άντερσον 4, Καλτσίδου 13.

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή 2, Τσινέκε Κατερίνα 17 (13 λάθη), Ακρίβου 1, Ζάρη, Κούκη, Κοίλια 3, Μπρούλια, Γάτου, Νούλα, Εζέτζα 6 (10 ριμπάουντ), Κακαρά, Κακούρη.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 102-29