100 86
  • Κάρδαρης
  • Τσολάκος
  • Θεονάς

Οι Πατρινοί, που κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του αγώνα επιβάλλοντας τους δικούς τους κανόνες και τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να ακολουθήσει μέχρι το 30’, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού, όπου βρίσκονται ήδη Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός και ΑΕΚ. Τη Δευτέρα (7/2, 13.00) θα γίνουν γνωστά μετά από κλήρωση τα ζευγάρια του Final Four (18-20/2 στο Ηράκλειο).

Από το ημίχρονο (60-35) όλα έδειχναν πως έχουν κριθεί, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε ως τους 9 πόντους απειλώντας τους γηπεδούχους, οι οποίοι σούταραν με 53% από το τρίποντο (10/19) και είχαν πρωταγωνιστές τους Αγραβάνη (27π.) και Γκραντ (24π.). Για τον Δικέφαλο ο Λοβ έβαλε 17 πόντους, τους περισσότερους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τζόουνς είχε 15 και ο Γιάνκοβιτς 13.

ΤΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΣΚΟΡ 21-2

Παρότι ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο αποφασιστικά (8-12), είδε τον Προμηθέα να αντιδράει και παίρνοντας πόντους από τους Αμερικανούς του (Γκραντ 8π.) έτρεξε σερί 11-0, ενώ ο Γκάντι με τρίποντο έκανε το 25-14. Η είσοδος του Γκριν -έκανε ντεμπούτο- δεν βοήθησε τον Δικέφαλο, το επιμέρους σκορ άνοιξε στο εντυπωσιακό 21-2 για το 29-14, με τον Τζόουνς να μειώνει σε 31-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να τα έχει… χαμένα σε άμυνα (κυρίως) και επίθεση, ο Προμηθέας είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του και με μπροστάρη τον Αγραβάνη (11π.) πήγε στο 40-18 μόλις στο 12’, ενώ το τρίποντο του Γκίκα μεγάλωσε κι άλλο την απόσταση στο +23 (48-25). Οι φιλοξενούμενοι τα περίμεναν όλα από τον Τζόουνς (13π.) και οι Πατρινοί έκαναν… πάρτι σε ριμπάουντ (20 έναντι 8) και ασίστ (17 έναντι 8) με το ημίχρονο να κλείνει στο 60-35.

ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ Ο ΠΑΟΚ, ΜΕΙΩΣΕ ΣΤΟΥΣ 9 ΠΟΝΤΟΥΣ

Βάζοντας ένταση στο παιχνίδι του ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Γιάνκοβιτς, όμως ένα σερί 6-0 του Προμηθέα με Αγραβάνη και Ρέι πήγε τη διαφορά και πάλι πάνω από τους 20 πόντους (70-48). Ακόμα ένα τρίποντο των γηπεδούχων (9/16) από τον Άντριτς έκανε το 78-55, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 78-62 στο 30’.

Λι και Τζόουνς μείωσαν σε 79-66 και εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση του Προμηθέα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη έδειξαν… τα δόντια τους, καθώς με τρίποντο του Μάντζαρη και λέι απ του Λοβ πήγαν το σκορ στο 81-71 στο 33’, αναγκάζοντας τον Ηλία Ζούρο σε τάιμ άουτ. Με ακόμα ένα σουτ ο Λοβ έκανε το 84-75, όμως ο ΠΑΟΚ έχασε τρεις σερί επιθέσεις για να μειώσει ακόμα πιο πολύ και να αυξήσει τις πιθανότητες διεκδίκησης της νίκης. Έτσι, ο Άντριτς με τρίποντο έγραψε το καθοριστικό 93-79 στο 37’, με την κλεψύδρα να αδειάζει για τον ΠΑΟΚ και την πλάστιγγα να γέρνει οριστικά υπέρ του Προμηθέα.

Δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86