FENERBAHCE SK
61 57
Crvena Zvezda
CRVENA ZVEZDA

Το παιχνίδι δεν χωράει μεγάλης κριτικής, αφού τόσο η Φενέρμπαχτε, όσο και ο Ερυθρό Αστέρας εμφάνισαν άσχημο πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους Τούρκους να αποδεικνύουν πως έχουν μεγαλύτερη ποιότητα από τους Σέρβους και να παίρνουν τη νίκη στο φινάλε.

Πρώτος σκόρερ για το συγκρότημα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν ο Ντεσόν Πιερ με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ άλλους 8 πρόσθεσαν οι Γιαν Βέσελι και Ντέβιν Μπούκερ.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, με τους Νίκολα Κάλινιτς και Νέιτ Ουόλτερς να έχουν άλλους 8.

H Φενέρμπαχτσε ήταν εντυπωσιακή στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, αφήνοντας άποντο τον Ερυθρό Αστέρα και «τρέχοντας» σερί 14-0, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να δυσκολεύεται ακόμα και να εκδηλώσει επίθεση. Μάλιστα οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν την περίοδο με 7 κλεψίματα, που σχεδόν όλα οδήγησαν σε αιφνιδιασμούς. Οι Σέρβοι ωστόσο στη συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν να βρουν τα αποθέματα ενέργειας και να επιστρέψουν στο ματς, μειώνοντας σε 18-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες βάλθηκαν να «κακοποιήσουν» το μπάσκετ, σημειώνοντας μόλις 21 πόντους συνολικά (10-11 το επιμέρους σκορ), τους περισσότερους μάλιστα από την γραμμή των βολών. Τα λάθη και το συρτό μπάσκετ ευνόησαν τον Ερυθρό Αστέρα, που «ροκάνισε» τη διαφορά και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 15' με 21-22 για πρώτη φορά στο ματς. Η ποιότητα ωστόσο και ο ρυθμός στο παιχνίδι ήταν τραγικός, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το δεύτερο δεκάλεπτο με 20 (!) λάθη (6-14) και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη Φενέρ να έχει προβάδισμα 28-26.

Το μαρτύριο της... σταγόνας συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν σκορ με το σταγονόμετρο και τις βολές να συνεχίζουν να έχουν την τιμητική τους, αφού αν οι παίκτες δεν είχαν την γραμμή της φιλανθρωπίας θα έσπαγαν κάθε αρνητικό ρεκόρ. Οι δύο ομάδες πορεύτηκαν «χέρι- χέρι» σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, όμως το επιθετικό ξέσπασμα των Τούρκων με τους Ακίλε Πολονάρα και Ντεσόν Πιερ έδωσε τη δυνατότητα στο συγκρότημα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να «τρέξει» σερί 8-0 στο τελευταία 2 λεπτά και να προηγηθεί με 45-37.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες θυμήθηκαν επιτέλους πως αγωνίζονται στην Euroleague, με τον Ερυθρό Αστέρα να επιστρέφει και πάλι στο ματς και να μειώνει σε 49-47 στο 34', χάρη τον Ιβάνοβιτς, αλλά τη Φενερμπαχτσε να είναι αποτελεσματική στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και να παίρνει τη νίκη με 61-57.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 28-26, 45-37, 61-57