Οι Σέλτικς ήταν μπροστά με 13 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου και από συνήθεια παραλίγο να δεχτούν το μπρέικ από την Ιντιάνα.

Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο και έκλεισε στο 64-64, αφού οι Πέισερς ήταν άκρως ανταγωνιστικοί και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος, ωστόσο στην επανάληψη ξέφυγαν αλλά...

Η ομάδα του Τζο Μαζούλα έκανε δύσκολα τα πράγματά για τον εαυτό της, αφού από το 92-79 έκλεισαν το δωδεκάλεπτο μόλις στο +1 (94-93) στην 3η περίοδο. Η ομάδα της Ιντιάνα έφτασε μερικά λεπτά μακριά από ένα σπουδαίο μπρέικ, αφού υποχρέωσε τους γηπεδούχους στο 4ο δωδεκάλεπτο σε 9/23 σουτ. Αντίθετα η Ιντιάνα είχε 55% σε σουτ όμως...

Όμως παρά τα πολλά χαμένα σουτ (ελεύθερα) των Σέλτικς, ο Τζέιλεν Μπράουν (26 πόντους) με 0/3 σουτ, πήρε το τελευταίο και έστειλε το ματς στην παράταση με 117-117. Εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν γιατί είναι το απόλυτο φαβορί, ο Τέιτουμ εμφανίστηκε και τελείωσε το παιχνίδι με 36 πόντους και 12 ριμπάουντ, έβγαλαν άμυνες και είδαν τον άπειρο αλλά τρομερό Χαλιμπέρτον (25 πόντοι) να χάνει τη μπάλα σε κρίσιμες στιγμές.

Έτσι η Ιντιάνα παρά παρά το ότι είχε και τους Σιάκαμ (24 πόντους, 12 ριμπάουντ) Τέρνερ (23 πόντους, 10 ριμπάουντ) με double - double οι Σέλτικς κατάφεραν να πάρουν την πρώτη νίκη στη σειρά με 133-128.

Μπόστον Σέλτικς - Ιντιάνα Πέισερς 133-128