Τέταρτος τελικός
Παναθηναϊκός Α.Ο.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Α.Ο.
0 0

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος καθ΄ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ολυμπιακό και επικράτησε εύκολα με 60-50 στο κατάμεστο κλειστό της Λεωφόρου.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και πλέον την ερχόμενη Κυριακή (28/4) στις 15:00 το πρωτάθλημα θα κριθεί στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα πλήρωσε τα πολλά λάθη (20) και την αστοχία και πέρα από τα πρώτα λεπτά της 1ης περιόδου δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική, κόντρα σε έναν Παναθηναϊκό εμφανώς ανώτερο στο παρκέ.

Για τις νικήτριες κορυφαία ήταν η Αντριάνα Τσβίτκοβιτς η οποία μέτρησε 20 πόντους με 4 ριμπάουντ, με την Αλέιν να πραγματοποιεί ακόμα ένα double-double την φετινή σεζόν με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία και από τις Σωτηρίου και Σταμολάμπρου που μέτρησαν από 7 πόντους έκαστος.

Από την αντίπερα όχθη η Νικολοπούλου μέτρησε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ, με την Τόμπιν να μένει στα χαμηλά με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ισορροπημένο δεκάλεπτο με μεγάλη αστοχία και αργό ρυθμό

Mε αργό ρυθμό και χαμηλό σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Ο Ολυμπιακος πήρε απόσταση 3π. με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (2-5 στο 4’), ενώ η Νικολοπούλου έδωσε αέρα 6π. στους «ερυθρόλευκους» (2-8 στο 4’) με τις «πράσινες» να τα βρίσκουν σκούρα στην επίθεση. Η Τσβίτκοβιτς είχε όλους τους πόντους για την ομάδα της, ενώ η Αλέιν με το πρώτο της καλάθι έφερε σε ισορροπία το ματς (8-8 στο 9’). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες (10-10) σε ένα παιχνίδι με αρκετή τακτική και πολλά λάθη.

Η Τσβίτκοβιτς κυριάρχησε, ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφιο προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 4π. (14-10 στο 12’), με την Σωτηρίου να μπαίνει στην εξίσωση της αναμέτρησης (4π. 3ρ. 18-15 στο 14’). Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη είχαν βελτιώσει την άμυνα τους και με την Τσβίτκοβιτς να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό ανέβασαν το δίκτυ του σκορ στο +7 (24-17 στο 18’) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Το μομέντουμ του παιχνιδιού ήταν ξεκάθαρα υπέρ του «τριφυλλιού» με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς σκορ για 5’. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό με διψήφια τιμή στο προβάδισμα του (+10, 27-17), με τις «πράσινες» να μετρούν ένα σερί 9-0 από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινες» διατήρησαν την διαφορά τους βάζοντας πλώρη για την ισοφάριση της σειράς

Ο Παναθηναϊκός μέσω της καλή άμυνας στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε χτίσει μια πολύ καλή διαφορά, με τις «πράσινες» να αυξάνουν το προβάδισμα τους στο +13 (32-19 στο 13’) ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός με ένα σερί 7-0 μείωσε στους 6π. (32-26 στο 25’), προσπαθώντας να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τα συνεχόμενα φάουλ, την στιγμή που οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη διατηρούσαν το προβάδισμα τους σε επίπεδα ασφαλείας (+11, 40-29 στο 29’). Η Παυλοπούλου με το πρώτο της τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στο +13 (43-30) με την Χριστινάκη να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 43-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός με όπλο του το τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +16, ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και πάει στο ΣΕΦ για το πρωτάθλημα

H Aλεξανδρή με τρίποντο αύξησε την διαφορά στο +13 (46-33 στο 31') με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ενώ η Παυλοπούλου με νέο τρίποντο εκτόξευσε το προβάδισμα στο +16 (49-33 στο 33΄). Η τρίποντη καταιγίδα από τις "πράσινες" συνεχίστηκε με νέο σουτ της Τσβίτκοβιτς για το 52-35 στο 35΄, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να γέρνουν την πλάστιγγα της νίκης υπέρ τους. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση με ένα γρήγορο 4-0 σερί για 52-39, ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης. Τα 4 φάουλ της Τόμπιν αποτέλεσαν σημαντικό πρόβλημα για τον Θάνο Νίκλα που αναγκάστηκε να χαμηλώσει το σχήμα του με την Σπυριδοπούλου να πηγαίνει στην θέση "5". Το πράσινο προβάδισμα παρέμενε στο +15 (56-41 στο 37'), με τον Ολυμπιακό να μετρά 20 λάθη με μόλις 9 ασίστ. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι ερυθρόλευκοι δεν έδειχναν ότι μπορούσαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Η Τόμπιν με 2/2β. μείωσε στους 10π. (60-50 στο 39') σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει την σειρά σε 2-2 και το πρωτάθλημα να κρίνεται την ερχόμενη Κυριακή στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 27-17, 43-33, 60-50.