CLEVELAND CAVALIERS
97 83
Orlando Magic
ORLANDO MAGIC

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκαν το μούδιασμα των Μάτζικ, που επέστρεψαν σε playoffs μετά από τέσσερα χρόνια, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο στο 33-26, με τους Καβαλίερς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (53-41).

Οι «Καβς» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και στην τρίτη περίοδο, αφού με επί μέρους 20-17 ανέβασαν την διαφορά στο +15 (73-58), με τους Μάτζικ να πιέζουν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, μειώνοντας μέχρι και τους 9 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι «πλήρωσαν» την μεγάλη αστοχία από την γραμμή των βολών.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ανέλαβαν δράση ο Ντόνοβαν Μίτσελ και ο Ντάριους Γκάρλαντ (14π., 3ρ., 8ασ.), διατηρώντας την διψήφια διαφορά υπέρ των Καβαλίερς, που πανηγύρισαν τη νίκη, έκαναν το 1-0 στη σειρά και ετοιμάζονται για το Game 2 που θα διεξαχθεί και πάλι στο Κλίβελαντ.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καβαλίερς, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν οι Μόμπλεϊ (16π., 11ρ.) και Άλεν (16π., 17ρ.), που κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια. Για τους Ορλάντο Μάτζικ ξεχώρισε ο Πάολο Μπανκέρο που στην πρώτη του παρουσία σε playoffs είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.