ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Τσαρούχα
  • Μηλαπίδης
  • Χατζημπαλίδης

Χωρίς να θέλξει με την εμφάνιση του ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας του αποδεκατισμένου Προμηθέα στο ΣΕΦ με 80-69.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 23-3, παραμένοντας στη 2η θέση, ενώ από την αντίπερα όχθη η ομάδα της Πάτρας έπεσε στο 15-10.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μόουζες Ράιτ. Ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών πρόσθεσε μια ακόμα φοβερή εμφάνιση την φετινή σεζόν με την φανέλα του Ολυμπιακού μετρώντας 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8/11σ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, διψήφιος και ο Φαλ με 10 πόντους.

Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που παρατάχθηκε στο παρκέ του ΣΕΦ με 9 παίκτες ξεχώρισε ο πρώην ερυθρόλευκος Τζορτζ Πάπας με 14 πόντους και 4/6τρ. με τον Χάντερ Χέιλ να προσθέτει 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πληθωρική εμφάνιση και από τον Κόφι με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Βρήκε πόντους από τους ψηλούς του ο Ολυμπιακός και πήρε διψήφιο προβάδισμα

Mε διάθεση να χτυπήσει στη ρακέτα μπήκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι, με τους Φαλ και Πίτερς να ξεκινούν ορεξάτοι κάνοντας το 6-2 στο 3’. Ο Κάουαν από την άλλη πλευρά βρήκε τους πρώτους του πόντους (5π.), ωστόσο οι ερυθρόλευκοι είχαν αυξήσει την διαφορά τους στο +6 (13-7 στο 6’), ενώ Κάνααν και Πίτερς έστειλαν το προβάδισμα της ομάδας τους σε double-score (18-9 στο 9’). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζωκα στο +11 (20-9) έπειτα από κάρφωμα του Φαλ.

Ο Χέιλ βρήκε ρυθμό, ο Προμηθέας μείωσε, ο Ολυμπιακός απάντησε με φοβερό Ράιτ

Με ένταση να πιέσει στην άμυνα μπήκε ο Προμηθέας στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου σε απόσταση ενός τριπόντου (20-17 στο 11’) με ένα σερί 8-0. Ο Χάντερ Χέιλ βρήκε ρυθμό σημειώνοντας 6 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα (25-24 στο 13’). Ο Τζορτζ Πάπας με το πρώτο του τρίποντο μείωσε στο πόντο (28-27 στο 14’) με τον Προμηθέα να έχει βρει ρυθμό επιθετικά και τον Κόνιαρη να φέρνει σε ισορροπία την αναμέτρηση με τρίποντο και φάουλ (33-33 στο 17’). Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» ήταν άμεση, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνουν σερί 7-0 για το 40-33 στο 18’. Ο Ράιτ κυριαρχούσε μέσα στην ρακέτα (10π. 2ρ.), με τους γηπεδούχους να κλείνουν στο +8 (44-36) το πρώτο ημίχρονο βάζοντας σημαντικές βάσεις για τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του αυξάνοντας την διαφορά του στο +18 με το τέλος της 3ης περιόδου

Ο Πίτερς με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου έδωσε και πάλι διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (46-36 στο 22’), με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα τους. Ο Ρέινολντς μείωσε για τον Προμηθέα στο -6 (48-42 στο 25’) με τις δυο ομάδες να οδηγούνται σε αρκετά λάθη ρίχνοντας τον ρυθμό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0, με τους Πειραιώτες να παίρνουν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση προβάδισμα 13π. (55-42 στο 28’), ενώ το «κόκκινο» σερί διευρύνθηκε στο 14-2, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +18 (62-44).

Ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση, έριξε την διαφορά, ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη

Ο Ολυμπιακός είχε βάλει τις βάσεις για την 23η του νίκη στην Basket League, κόντρα στον αποδεκατισμένο Προμηθέα. Ο Τζορτζ Πάπας είχε μπει ορεξάτος στην 4η περίοδο, με τον παίκτη του Ηλία Παπαθεοδώρου να φτάνει τους 14π. (4/6τρ.) μειώνοντας στους 12π. την διαφορά (65-53 στο 37'). Ήταν φανερό πως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν χαλαρώσει, με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους 10π. (68-59 στο 35'), με τους γηπεδούχους να μένουν χωρίς σκορ για περίπου για περισσότερο από 2'. Ο Ολυμπιακός απάντησε γρήγορα με 4-0 σερί για το 72-62, με τον Ράιτ να κυριαρχεί στην ρακέτα με 18 πόντους (75-65 στο 37'), με τους ερυθρόλευκους να γέρνουν την πλάστιγγα της νίκης προς το μέρους 2' πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός σέντερ των Πειραιωτών έφτασε τους 21 πόντους, ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 (78-67) με 1' να απομένει.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-36, 62-44, 80-69.