Τα «Ελάφια» χωρίς τους δύο μεγάλους σούπερ σταρ τους, έδειξαν κακό πρόσωπο στην Οκλαχόμα και πλέον ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με τους Νιου Γιορκ Νικς, έχοντας το πλεονέκτημα.

Οι Θάντερ μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 41-34 στη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 17 πόντων (69-52), βάζοντας από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη τους.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο οι Μπακς προσπάθηκαν να βγάλουν αντίδραση, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν την διαφορά στους 12 πόντους (95-83), με τους Θάντερ να «καθαρίζουν» το ματς στη τέταρτη περίοδο.

Ο Τσετ Χόλμγκρεν με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ήταν ο κορυφαίος για τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, ενώ για τους Μπακς ξεχώρισε ο Κρις Μίντλετον που είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Ντοκ Ρίβερς με τον Έλληνα φόργουορντ στα εφτά λεπτά που αγωνίστηκε να δείχνει δραστήριο με 4 πόντους, μια ασίστ και ένα κλέψιμο στο ενεργητικό του.