Τίτλοι τέλους στη φετινή Euroleague για την Παρτιζάν και τη Βαλένθια με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να αποχαιρετά τη φετινή διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι. Στην τελευαία της αναμέτρηση για φέτος η Σέρβικη ομάδα επικράτησε της Βαλένθια με 79-66.

Σε ένα από τα πιο αδιάφορα ματς της βραδιάς, καθότι τόσο η Παρτιζάν όσο και η Βαλένθια ήταν αποκλεισμένες οι παίκτες των δύο ομάδων προσπάθησαν να βρουν το κίνητρο για να… βγάλουν το τελευταίο σαραντάλεπτο της σεζόν.  Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 8-2, αλλά στη συνέχεια οι Ισπανοί «έτρεξαν» σερί 0-8 και με καλάθι του Ρίβερς το σκορ έγινε 8-10. Ο Οτζελέγε στο 5΄έκανε το 9-15 με την Βαλένθια να έχει τα ηνία της αναμέτρησης και τον Κλαβέρ να είναι ο παίκτης που… υπέγραψε το 15-21 της πρώτης περιόδου.

Τα ηνία στη Βαλένθια

Στη συνέχεια η Βαλένθια έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και παρά την πίεση των Σέρβων συνέχιζε να έχει το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Μάλιστα το σκορ στο 14’ έγινε 24-29 από τον Χάρπερ, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με σερί 5-0 για το 29-29. Εκεί ο Πάντερ το πήρε… πάνω του, ο Αβράμοβιτς έκανε το 35-29 και ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Ομπράντοβιτς θα πήγαινε στα αποδυτήρια προηγούμενη, η Βαλένθα έκανε σερί 0-8, πήρε προβάδισμα με 35-37 και… αιφνιδίασε για τα καλά τους γηπεδούχους.

Μπροστά η Παρτιζάν

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με την Παρτιζάν να μπαίνει και να παίρνει προβάδισμα έπειτα από σερί 7-0 (42-37), αλλά ο Τζόουςν «μίλησε» για τη Βαλένθια. Στο 25’ ο Πραντίγια έκανε το 46-46, με τον Οτζελέγε με σουτ τριών πόντων να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. 10-3 το σερί των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά της περιόδου με αποτέλεσμα οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να προηγηθούν με 58-52. Στην τελευταία περίοδο οι Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά και να ξεφύγουν με 65-54

Τα Δεκάλεπτα: 15-21, 35-37,  58-52, 79-66