0 0
Emporio Armani Milan
EMPORIO ARMANI MILAN
  • Κάρλος Περούγκα

Mπορεί η αναμέτρηση των δυο ομάδων να ήταν αδιάφορη, οι δυο ομάδες προσέφεραν εκπληκτικό θέαμα με την Μακάμπι να παίρνει τη νίκη με 92-86 λυγίζοντας την Αρμάνι στο φινάλε.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ισραηλινή ομάδα ανέβηκε στο 20-14 και μπαίνει με νίκη στην διαδικασία των play-in, ενώ από την άλλη πλευρά η ιταλική ομάδα έπεσε στο 15-19 τερματίζοντας στην 12η θέση.

Για τους νικητές φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπόλντγουιν με 18 πόντους, με τον Νίμπο να μετρά 14 πόντους με 9 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και ο Σόρκιν (13π.) και Μπράουν (10π.)

Από την άλλη πλευρά πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάοντο Λο με 13 πόντους, με τον Σιλνς να μετρά 12 πόντους και τους Νέιπιερ και Πόιθρες να προσθέτουν από 11 πόντους έκαστος.

Ο Μπόλντγουιν έδωσε ρυθμό στην Μακάμπι, η Αρμάνι μείωσε με φοβερό Σιλντς σε ένα ημίχρονο απόλυτα ισορροπημένο

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Μακάμπι με την Ισραηλινή ομάδα να παίρνει προβάδισμα (+6, 16-10 στο 4’), με τον Μπάλντγουιν να φτάνει τους 8π. με 5/5β. Ο Ριβέρο έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (+10, 24-14 στο 7’), με την Αρμάνι να αντιδρά, μειώνοντας στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου στο -4 (27-23) με ένα σερί 1-9, σε μια περίοδο με υψηλό σκορ και τέμπο.

Η αναμέτρηση παρέμενε αμφίρροπη και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την Μακάμπι να διατηρεί μια μικρή διαφορά στο 13’ (35-31. Ο Τόνουτ με το 4ο τρίποντο της ομάδας του μείωσε στο πόντο, με τον Ιταλό να φτάνει τους 7 πόντους. Η ιταλική ομάδα είχε βρει ρυθμό, με τον Σιλντς να φέρνει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (43-43 στο 17’). Νέιπερ και Μίροτις έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους (49-51 στο 29’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο (52-52) σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι από πλευράς ρυθμού.

Η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμα της, άντεξε στην πίεση της Αρμάνι και πήρε τη νίκη εύκολα

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (57-56, 57-58 στο 22’), με το Νίμπο να κυριαρχεί στις δυο ρακέτες (14π.). Ο Κοέν έγραψε το 67-63, με τον Μίροτιτς να μειώνει στο πόντο (67-66 στο 27’). Η Μακάμπι πάτησε… γκάζι στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Σόρκιν να γράφει με τρίποντο το 77-70 στο φινάλε της περιόδου φτάνοντας παράλληλα τους 9 πόντους.

Η Ισραηλινή ομάδα διατηρούσε το μικρό της προβάδισμα στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου (+8, 83-75 στο 32'), με την Αρμάνι με μένει σε απόσταση αναπνοής ύστερα από συνεχόμενους πόντους του Σιλντς. Ο Μπράουν έγραψε το 87-79 στο 37' γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του, με τον Μένκο να σημειώνει το πρώτο του τρίποντο για το 90-81. Ο Νέιπιερ απάντησε με σερί 5-0 για το 90-86, ωστόσο ο Αμερικανός αστόχησε σε κρίσιμο σουτ για να μειώσει σε απόσταση ενός καλαθιού. Ο Μπράουν με δίποντο έγραψε το 92-86, με το χρόνο που απομένει να μην είναι αρκετός για να γυρίσει το παιχνίδι η ιταλική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 52-52, 77-70, 92-86.