CRVENA ZVEZDA
  • Χουάν Κάρλος Γκαρσία
  • Πιοτρ Πατσούτσιακ
  • Χιουζ Θεπερνιέ

Η Εφές ανέβηκε στο 17-17 στο τέλος της κανονικής περιόδου της Euroleague και ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της Βίρτους με την Μπασκόνια -αυτές θα καταλάβουν την 8η και τη 10η θέση- έχει κατακτήσει την 9η θέση, καθώς έχει την ισοβαθμία και με τις δύο. Από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε μια απογοητευτική σεζόν στην 16η θέση με ρεκόρ 11-23.

Κορυφαίος των νικητών ο Ελάιζα Μπράιαντ με 26 πόντους, ακολούθησε ο Ντέρεκ Ουίλις με 15 πόντους και οι Νταν Οτούρου (13π.) και Ερκάν Οσμάνι (12π.). Για τον Ερυθρό Αστέρα, που στιγματίστηκε από την αποβολή και τα νεύρα του Μίλος Τεόντοσιτς, από 11 πόντους έβαλαν οι Ρόκας Γκιεντράιτις, Νεμάνια Νέντοβιτς και Λούκα Μίτροβιτς.

Κοντά για ένα δεκάλεπτο οι Σέρβοι

Ανταγωνιστικός για ένα δεκάλεπτο ήταν ο Ερυθρός Αστέρας, μένοντας κοντά στο σκορ και κρατώντας χαμηλά επιθετικά την Εφές (15-11 στην πρώτη περίοδο). Οι γηπεδούχοι όμως στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και με τον Μπράιαντ να βάζει δέκα σερί πόντους για την ομάδα του, έφτασαν στο 31-18. Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου (45-31), με τον Μπράιαντ να είναι στους 19 πόντους χωρίς να χάσει σουτ.

Πάτησε γκάζι και... εξαφανίστηκε η Εφές

Η συνέχεια ήταν... μονόλογος για την Εφές που διαρκώς μεγάλωνε την απόσταση από την αντίπαλό της. Το τρίποντο του Οσμάνι έγραψε για πρώτη φορά το +20 (51-31) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 76-44, που σημαδεύτηκε και από την αποβολή του Μίλος Τεόντοσιτς, που ξέσπασε κατά ενός εκ των διαιτητών. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν καθαρά διαδικαστικό, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ως το +48 (92-44) και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μην μπορεί να πιστέψει στην εικόνα της ομάδας του...

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 45-31, 76-44, 100-55