REAL MADRID
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Ούρος Νίκολιτς
  • Τζόσεφ Μπισάνγκ

Με τη νίκη αυτή η Ρεάλ έκλεισε την κανονική περίοδο στο 27-7 και στην πρώτη θέση και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα πλέι οφ. Ο ήρωας... Ντεκ είχε 6 πόντους με το νικητήριο σουτ, κορυφαίοι όμως ήταν οι Τζάναν Μούσα και Μάριο Χεζόνια με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Για τη Ζαλγκίρις, που έπεσε στο 14-20 και τελείωσε τη σεζόν της εδώ, οι Κίναν Έβανς και Μπράντι Μάνεκ είχα από 14 πόντους ο καθένας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Μούσα να σκοράρει οκτώ σερί πόντους, η Ρεάλ ήταν μπροστά με 9-10 και με δύο ακόμα τρίποντα από Χεζόνια και Γιούλ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 9-16. Οι Μαδριλένοι έφτασαν και στο +10 (15-25), όμως οι Σμιτς και Έβανς κράτησαν κοντά τη Ζαλγκίρις, μειώνοντας στο 25-31 του ημιχρόνου.

Σε χαμηλό τέμπο κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τη Ρεάλ να διατηρεί το προβάδισμα (32-41), αλλά τη Ζαλγκίρις να επανακάμπτει στο τέλος της τρίτης περιόδου για το 42-44. Με τρίποντο του Μάνεκ μάλιστα προσπέρασε (45-44), αλλά ο Χεζόνια με δικό του σερί οκτώ πόντων έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά με 47-52.

Βροχή τα τρίποντα, το καθάρισε ο Ντεκ

Τρία ακόμα διαδοχικά τρίποντα του Μάνεκ και ένα του Έβανς ισορρόπησαν το ματς (59-59), με του Μούσα να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 59-62 στο 1'30'', αλλά ο Χέις στα 7'' έγραψε το 62-62. Ωστόσο, η Ρεάλ δεν είπε την τελευταία της λέξη και με δύσκολο σουτ του Ντεκ στο φινάλε έγραψε το τελικό 62-64.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 25-31, 42-44, 62-64