Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, στην πρώτη αγωνιστική της Β’ φάσης της Stoiximan Basket League ήρθε η ώρα για την πρώτη νίκη. Ο Απόλλωνας παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, επικράτησε απολύτως δίκαια της ΑΕΚ  με 89-79 η οποία δεν απείλησε ποτέ στον αγώνα και έκανε ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή της για τη... μάχη προς τα playoffs.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπράουν με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Όζμπορν είχε 20 πόντους.  Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Κουζμίνσκας που είχε 20 πόντους.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πολύ καλύτερα από την ΑΕΚ στο παιχνίδι και με τον Πέρκινς να είναι σε καλό βράδυ πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ ήταν στο 8-4, ενώ λίγο αργότερα ο Σαλούστρος με τρίποντο έκανε το 13-8. Μια διαφορά μιας φάσης Χολ και Πέρκινς χρεώθηκαν με το δεύτερο προσωπικό τους φάουλ και ο Βισσαρίου με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, έφτασε τους 5 πόντους και έκανε το 15-9. Αμέσως μετά ακολούθησε μάλλον η φάση της... αγωνιστικής με το κάρφωμα του Μπράουν για το 17-9, με τον κόουτς Χριστόπουλου να «τιμωρείται» για την απόφασή του να αφήσει στο ματς με δύο φάουλ τον Πέρκινς. Ο παίκτης του Απόλλωνα χρεώθηκε με το τρίτο προσωπικό και στη θέση του πέρασε ο Μπλοντίν. Ο οποίος μπήκε.. φουριόζος, έκανε το 19-10 και τη στιγμή που η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο ο Όζμπορν με ένα εντυπωσιακό coast to coast έφτασε τη διαφορά στους 11 πόντους, 21-10, δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Απόλλωνας έκανε ότι ήθελε, ο κόουτς Ζούρος ήταν σε έξαλλη κατάσταση με όσα έβλεπε από τους παίκτες του και τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-13 για τους γηπεδούχους.

Απόλυτο αφεντικό ο Απόλλωνας

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε με τελείως διαφορετική προσέγγιση και στο πρώτο δίλεπτο κατάφερε να «τρέξει» επιμέρους σκορ, 4-9 και να μειώσει σε 30-22, με τον Γιάννη Χριστόπουλο να μη χάνει άλλο χρόνο και να καλεί τάιμ άουτ. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση για το 36-25, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» με την είσοδο του Κουζμίνσκας στο παρκέ είχαν αλλάξει πρόσωπο. Τόσο εκτελεστικώς όσο και δημιουργικώς ο Λιθουανός έδινε λύσεις και μετά την τεχνική ποινή που πήρε ο Χριστόπουλος, το σκορ στο 15’ ήταν 38-28. Όσο και να προσπαθούσε η ΑΕΚ ο Απόλλωνας είχε τα ηνία της αναμέτρησης, η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 10 πόντους, αλλά ο Χταζηδάκης κατάφερε να κάνει το 46-38, ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Πέρκινς όμως να δίνει και πάλι το +10 στην ομάδα του, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 50-42.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε ο Απόλλωνας είχε πάντα λύσεις

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 58-44 και την ΑΕΚ μέσα σε όλα να αντιμετωπίζει και πρόβλημα με τον νέο τραυματισμό του Δημήτρη Αγραβάνη ο οποίος αναγκάστηκε να περάσει εκτός. Η ΑΕΚ είχε πολύ κακές επιστροφές στην άμυνά της, ο Απόλλωνας έβρισκε συνεχώς καλάθια στον αιφνιδιασμό και στο 25’ το σκορ ήταν 62-48. Ο Όζμπορν με σουτ τριών πόντων έφερε τη διαφορά στους 17 πόντους, 65-48, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε, «έτρεξε» σερί 1-10 και μείωσε σε 68-58. Ο Απόλλώνας είχε τις λύσεις, απάντησε με σερί 7-0 με τους Μπράουν και Όζμπορν να κάνουν ότι θέλουν και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 75-58. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Απόλλωνας έφτασε τη διαφορά μια ανάσα από τους 20 πόντους, με τον Μπράουν να καρφώνει για μία ακόμα φορά και να κάνει το 79-60. Η ΑΕΚ πάλευε να μαζέψει τη διαφορά έσφιξε την άμυνά της βρήκε πόντους στο ανοιχτή γήπεδο και στο 35’ είχε μειώσει σε 79-68. Με το σκορ στο 79-70 και ενώ το παιχνίδι είχε μπει στο τελευταίο τρίλεπτο ο Γκιουζέλης πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 82-70 και να κόψει τη φόρα της ΑΕΚ. Αμέσως μετά ήρθε και το αντιαθλητικό του Κουζμίνσκας στον Μπράουν και κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα Δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79