Μπορεί οι Κινγκς να ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και να προηγήθηκαν με 20-35 στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου, ωστόσο στη συνέχεια οι Νικς κυριάρχησαν και πήγαν στο ημίχρονο στο -8 (52-60).

Η πολύ καλή εικόνα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Νικς να ισοφαρίζουν σε 87-87 στο τέλος της τρίτης περιόδου και να φέρνουν... τούμπα το ματς στη τέταρτη περίοδο με επί μέρους 33-22.

Ο Τζέιλεν Μπράνσον ήταν «μαγικός» έχοντας 35 πόντους, 2 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Τζος Χαρτ να έχει καθοριστική συμβολή με 31 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, συνθέτοντας ένα υπέροχο δίδυμο για τους Νικς.

Από την πλευρά των Σακραμέντο Κινγκς ξεχώρισε ο ΝτεΆρον Φοξ που είχε 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σε 14 λεπτά συμμετοχής είχε καλή παρουσία με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.