Οι Σίξερς φρόντισαν να δείξουν τις διαθέσεις τους από νωρίς, αφού προηγήθηκαν με 29-39 στη λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, ενώ πήγαν με προβάδισμα οκτώ πόντων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (55-63).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Χιτ επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους και με επί μέρους 33-24 στη τρίτη περίοδο, πήραν το προβάδισμα με 88-87, μετατρέποντας το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης σε... θρίλερ.

Οι Σίξερς, ωστόσο ανασύνταξαν τις δυνάμεις τους και με τον Ταϊρίς Μάξι να παίρνει «φωτιά», έφυγαν αλώβητοι από το Μαϊάμι, ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 42-35 και παραμένουν ζωντανοί στη μάχη για την απευθείας είσοδο στα playoffs.

O Ταϊρίς Μάξι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Σίξερς με 37 πόντους, 9 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με τον Ζοέλ Εμπίιντ να ακολουθεί με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά των Μαϊάμι Χιτ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τέρι Ροζίερ με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Κέβιν Λοβ που είχε 11 πόντους, 16 ριμπάουντ και 4 ασίστ.