Οι «Λιμνάνθρωποι» έκαναν δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 29-39 στη λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, με τους Ουίζαρντς να μειώνουν στους εφτά πόντους στο ημίχρονο (60-67).

Οι Λέικερς στο τρίτο δωδεκάλεπτο ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και με επί μέρους 26-34 πήραν προβάδισμα 15 πόντους (86-101), όμως οι Ουίζαρντς δεν παράτησαν το ματς και δυσκόλεψαν αρκετά τους «Λιμνάνθρωπους».

Οι Ουίζαρντς με επί μέρους 34-24 στη τέταρτη περίοδο, ανάγκασαν τον Ντάρβιν Χαμ να ρίξει ξανά στο παρκέ τους βασικούς, που τους είχε αποσύρει, αφού οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε πόντους, με τους Λέικερς τελικά να φεύγουν αλώβητοι.

Ο Άντονι Ντέιβις ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 35 πόντους, 18 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους Ουίζαρντς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρνταν Πουλ με 29 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ήταν εξαιρετικός και πάλι ο Τρίσταν Βούκτσεβιτς. Ο κάποτε παίκτης του Ολυμπιακού (στα τμήματα υποδομής) τελείωσε το ματς με 15 πόντους και έδωσε συνέχεια στη πολύ καλή εμφάνιση, που είχε κάνει με τους Μπακς. Εκεί, όπου είχε 14 πόντους.