Δεν τα κατάφερε η αγγλική ομάδα της Ελληνίδας head coach στον πρώτο τελικό του Eurocup Γυναικών.

Οι Λόντον Λάινς βρέθηκαν στο -13 στο Α' ημίχρονο και παρά τη βελτιωμένη εικόνα τους στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση. Έτσι, οι γηπεδούχες παίκτριες της Μπεσίκτας έκαναν το πρώτο βήμα στη σειρά, εκμεταλλευόμενες την έδρα τους και πήραν το +7.

Πρωταγωνίστριες για την ομάδα από την Τουρκία ήταν η Γιοβάνα Νόγκιτς (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και η Ντάνα Έβανς (20 πόντοι αλλά με 7/22 σουτ), ενώ από το σύνολο της Καλτσίδου ξεχώρισε η Χόλι Ουίντερμπερν (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και η Κάρλι Σάμουελσον (16 πόντοι).

Το δεύτερο ματς των τελικών θα διεξαχθεί στο Λονδίνο την επόμενη Τετάρτη (10/4, 21:00), εκεί που οι Λόντον Λάιονς θα προσπαθήσουν να ανατρέψουν τη διαφορά των 7 πόντων του Α' αγώνα.

Τα Δεκάλεπτα: 20-15, 40-27, 51-43, 75-68.

Μπεσίκτας - Λόντον Λάιονς 75-68