Το Μαρούσι φαίνεται πως είναι η μοναδική ομάδα που πάει στην Ένωση, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να πετυχαίνει την πρώτη της εντός έδρας νίκη μετά τις 9 Δεκεμβρίου του 2023, όταν είχε κερδίσει και πάλι τον σύλλογο των Βορείων Προαστίων. Έφτασε στο 10-13 η ΑΕΚ, που πήρε και πάλι κεφάλι στην υπόθεση 7η θέση.

Το Μαρούσι από την άλλη έβαλε πάρα πολύ δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους» και πάλεψε μέχρι το τέλος χάνοντας με τον Γούνταρντ την ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση, πέφτοντας στο 7-16, αλλά έχοντας πετύχει ήδη τον στόχο της σεζόν, την παραμονή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ ήταν και πάλι ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, που σταμάτησε στους 21 πόντους, κάνοντας double-double και με 10 ριμπάουντ, με τον Τσέισον Ραντλ να προσθέτει άλλους 16. Στους 15 ο Τζόρνταν ΜακΡέι και στους 13 ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Από την πλευρά του Αμαρουσίου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 15 πόντους και 4/7 τρίποντα, με τον Αϊζάια Μπρίσκοου να προσθέτει άλλους 13. Από 12 είχαν οι Γκλεν Κόζι και Σακούρ Τζούστον. Στους 10 ο Άχμεντ Χιλ.

Με φόρα στο +7 το Μαρούσι

H πρώτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στο Μαρούσι, που επέβαλε τον ρυθμό και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο φινάλε του δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ με τον Χολ προηγήθηκε στο 3' με 5-2, όμως η ομάδα του Βετούλα με πρωταγωνιστές του Χιλ και Γιαννόπουλο, που είχαν από 6 πόντους στην περίοδο, πέρασε μπροστά με 5-8 στο 4', πριν στο 7' φτάσει στο +5 (10-15). Ο Τζούστον στο 8' διαμόρφωσε το 10-17, με το Μαρούσι να πηγαίνει στο τέλος του δεκαλέπτου στο +7 (13-20) και να βάζει από νωρίς δύσκολα στην Ένωση.

Επέστρεψε στο ματς και πήρε προβάδισμα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου έβγαλε αντίδραση, ανέβασε την πίεση στην άμυνα και με σερί 8-0 και πρωταγωνιστή τον Νετζήπογλου (7 π.) έφερε τούμπα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 21-20. Το Μαρούσι βρήκε σκορ μετά από 3:04 λεπτά στο δεκάλεπτο με τον Γιαννόπουλο (9 π.) για το 21-23 με τρίποντο, με τον Ραντούλιτσα στο 14' να πηγαίνει τους φιλοξενούμενους στο +4 (21-25). Η ΑΕΚ απάντησε και με τον Καράμπελα προηγήθηκε με 30-29 στο 16', με τον Χιλ και τον Ραντούλιτσα στο 18' να γράφουν το 33-35. Κουζέλογλου και Αγραβάνη στο 19' διαμόρφωσαν το 37-35, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 41-39.

Προσπάθησε να ξεφύγει η Ένωση

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με το Μαρούσι να μην σταματά να βάζει δύσκολα στην ΑΕΚ και με τον Γιαννόπουλο στο 22' να μειώνει στον πόντο (43-42). Δύο σερί τρίποντα από τους ΜακΡέι και Ραντλ έδωσαν στην Ένωση προβάδισμα με +6 (49-43) μετά από ώρα στο ματς, με τον Κουζμίνσκας στο 24' να κάνει το 51-43. Το Μαρούσι απάντησε με σερί 4-0 για το 51-47, με τον Κουζμίνσκας με τρίποντο να γράφει το 56-49 στο 26'. Ο ΜακΡέι και πάλι από την περιφέρεια στο 27' έστειλε την ΑΕΚ για πρώτη φορά στο +9 (61-52), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα σε σερί 5-0 και τρίποντο του Κόζι για το 61-57 στο 28'. Το τέλος του δεκαλέπτου ωστόσο βρήκε την Ένωση στο +6 (66-60) χάρη σε καλάθι του Αγραβάνη έξω από τα 6,75μ.

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε η ΑΕΚ

Δύο τρίποντα από τους Γούνταρντ και Αγραβάνη κι ένα δίποντο του Μπρίσκοου στο 32' διαμόρφωσαν το 69-65, με το Μαρούσι να συνεχίζει να είναι μέσα στη διεκδίκηση του ματς. Ο Νίκολαΐδης στο 33' από την περιφέρεια έφερε το παιχνίδι στον πόντο (69-68), με τον Κόζι με τρίποντο στο 34' να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 69-72. Ο Ραντλ στο 35' με τον ίδιο τρόπο απάντησε για να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσια (73-73), με τον Μπρίσκοου στο 36' να διαμορφώνει το 75-77. Ο ΜακΡέι στο 37' πρόσθεσε ακόμα μία ισοπαλία στην αναμέτρηση (79-79), με τον Ραντλ (16 π.) στο 38' να βάζει μπροστά στην Ένωση με 81-79. Κουζμίνσκας στο 39' με κάρφωμα έκανε το 83-79, με τον Λιθουανό άσο να γράφει το 85-79. Το Μαρούσι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στα 39" με τρίποντο του Γιαννόπουλου και καλάθι του Κόζι μείωσε σε 87-84. Ο Τζούστον στα 9" με 1/2 βολές έκανε το 87-85, με τον ΜακΡέι στα 8" από την γραμμή να γράφει το 88-85 και τον Γούνταρντ να χάνει το τρίποντο της ισοφάρισης στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 41-39, 66-60, 88-85