Έστω και δύσκολα το Περιστέρι κατάφερε να πάρει την νίκη με 98-90 κόντρα στον εξαιρετικό Κολοσσό και να μπει με το δεξί στο Top-6 της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Περιστερίου είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει τον Ράνγκλαντ να έχει 15 πόντους και να είναι πρώτος σκόρερ και τους Λαβ, Πουλιανίτη και Μήτρου - Λονγκ να σταματάνε στους 14 πόντους.

Για την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπιλής με 15 πόντους, ενώ 14 πόντους είχε ο Περάντες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες με τον Κολοσσό να έχει σε πολύ καλό απόγευμα τον Ιωσήφ Κολοβέρο ο οποίος και «οδηγούσε» την ομάδα του. Ο Έλληνας παίκτης ήταν εξαιρετικός στο οργανωτικό και στο εκτελεστικό κομμάτι και μετά το πρώτο 6-6 οι φιλοξενούμενοι έκαναν… το ξέσπασμά τους. Με σερί 0-9, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Περάντες, η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα προηγήθηκε με 8-17 και έδειχνε να… σοκάρει τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη. Ο Χουγκάζ με γκολ-φάουλ προσπάθησε να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του (11-17) αλλά αυτός που πέτυχε την ανατροπή ήταν ο Λαβ, με την είσοδό του στο παρκέ. Με 6 συνεχόμενους πόντους σε χρόνο… ρεκόρ, ο Αμερικανός παίκτης έκανε το 17-21 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 21-23 και ουσιαστικά το ματς να αρχίζει και πάλι από την αρχή.

Ξέφυγε το Περιστέρι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όλα άλλαξαν καθώς οι παίκτες του Περιστερίου πάτησαν το πόδι τους στο.. γκάζι και εξαφανίστηκαν. Με τους Λαβ και Ράνγκλαντ να κάνουν ότι θέλουν οι γηπεδούχοι στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου «έτρεξαν» σερί 20-8 και προηγήθηκαν με σκορ 41-31. Οι παίκτες του Σεγκούρα δεν έμοιαζαν ικανοί να αλλάξουν τα δεδομένα και προσπαθούσαν απλά να ρίξουν τη διαφορά όσο το δυνατόν πιο χαμηλά, μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια. Κάτι που δε συνέβη, μιας και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 11 πόντους, 50-39.

Το Περιστέρι τον έλεγχο, ο Κολοσσός την… ουσία

Το Περιστέρι συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους μάλιστα να προσπαθούν να ανεβάσουν τη διαφορά. Ο Κολοσσός όμως ξεκίνησε λίγο-λίγο να… επιστρέφει στο ματς, να ροκανίζει τη διαφορά και με τους Περάντες και Γκάουντλοκ η διαφορά στο 25΄είχε πέσει στους 7 πόντους, 61-54. Το Περιστέρι έδειχνε να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά ο Κολοσσός την έκανε τη… δουλίτσα του. Μάλιστα λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Περάντες με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έριξε τη διαφορά στους 6 πόντους, 70-54 και όλα ήταν ανοιχτά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Πουλιανίτης... ξέρανε τον Κολοσσό

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Σίτου μείωσε ακόμα περισσότερο, 70-66, αλλά όσο οι περιφερειακοί του Περιστερίου «έτρεχαν» το παιχνίδι έμοιαζαν σαν να μην έχουν κάτι να.. φοβηθούν. Άμεση απάντηση για το +10, 77-67, με τον Γκάουντλοκ να απαντάει με τρίποντο και τον Χουγκάζ στο.. καπάκι να φέρνει τη διαφορά και πάλι στους 10 πόντους. Ο Μπραίγκοβιτς έκανε το 88-80, στο 35’, αλλά ο Πουλιανίτης με σουτ τριών πόντων, «έγραψε» το 91-80. Ο Κολοσσός δεν είχε καμία διάθεση να κάτσει με… σταυρωμένα χέρια και ο Μπιλής με τον 15ο πόντο του έκανε ένα μίνι σερί 0-5, μείωσε σε 91-85 και τα 3.30 εναπομείναντα λεπτά κρατούσαν αμείωτο το ενδιαφέρον. Ο Πουλιανίτης, όμως, σε μια χαμένη επίθεση με τρίποντο από το logo έκανε το 98-87 και ουσιαστικά έριξε… τίτλους τέλους στην αναμέτρηση.

Τα Δεκάλεπτα: 21-23, 50-39, 70-64, 98-90