Το πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 29-29, με τους Σανς στη δεύτερη περίοδο να τρέχουν επί μέρους 23-30, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 52-59.

Οι «Ήλιοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στη τρίτη περίοδο, όπου αύξησαν την διαφορά στο +10 (73-83), με τους Νάγκετς να παλεύουν να μπουν ξανά στο ματς στη τέταρτη περίοδο, όμως οι Σανς είχαν την απαντήσεις.

Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 43-30 και έπιασαν τους Ντάλας Μάβερικς στην 6η θέση, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την απευθείας είσοδο στα playoffs.

Οι Νάγκετς, αντίθετα έπεσαν στο 51-22, ωστόσο αυτή η ήττα δεν τους επηρεάζει καθόλου, αφού παραμένουν στην κορυφή της δυτικής περιφέρειας με μια νίκη περισσότερη από τους δεύτερους Θάντερ.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Φοίνιξ Σανς, ενώ για τους Νάγκετς ξεχώρισε ο Νίκολα Γιόκιτς που είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ.